nga AgroWeb më 8 September, 2020

Studimi i Bankës Europiane të Investimeve: Shqipëria Brishtësi në Sistemin Shëndetësor

Banka Europiane e Investimeve (BEI) ka bërë një analizë të shteteve jashtë Bashkimit Europian lidhur me brishtësinë që ato kanë ndaj pasojave të koronavirusit.  Banka ka zhvilloi një indeks të bazuar në një grup të vogël të treguesve ekonomikë për të vlerësuar ndjeshmërinë e vendeve ndaj krizës. Indeksi mbulon vendet jashtë Bashkimit Evropian dhe ndihmon […]

nga AgroWeb më 8 September, 2020

Shqipëria Mban Rekord, Çmimet e Ushqimeve më të Shtrenjtat në Rajon

Çmimet e ushqimeve në Shqipëri kushtojnë sa 81% e mesatares së Bashkimit Europian. Të dhënat e fundit e publikuara nga Eurostat tregojnë se Shqipëria ka ushqimet më të shtrenjta në rajon duke lënë pas Serbinë, Malin e Zi apo Bosnje-Hercegovinën. Më të lirat, ushqimet janë në Maqedoni, me 60% të mesatares europiane. Raporti i Eurostat […]

nga AgroWeb më 8 September, 2020

OBSH-ja Njofton për një Rritje 10 Për Qind të Rasteve me COVID në Evropë

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se në Evropë ka pasur një rritje të konsiderueshme të rasteve me COVID-19. Në 32 nga 55 zonat dhe territoret në rajone, ka pasur një rritje mbi 10 për qind. Duke folur me gazetarët në një videokonferencë për shtyp nga Kopenhaga, shefi i OBSH-së për Evropën, Dr. Hans Kluge, […]

nga AgroWeb më 8 September, 2020

Gratë e Boboshticës, Mjeshtre të Përgatitjes së Rakisë

Në shtëpitë boboshtare, fshatit të njohur për manat shekullore rakia e prodhuar prej tyre nuk mungon asnjëherë. Qerasja me raki mani është një prej traditave që tregon mikpritjen në fshatin e mbushur me pemët aq të njohura që identifikojnë Boboshticën. Jo vetëm burrat por edhe gratë janë kthyer në mjeshtre të nxjerrjes së rakisë së […]

nga AgroWeb më 8 September, 2020

Receta me Ilaçe – Sa Kushton Shërimi nga Covid 19

Dyshimi i personave të cilët nuk besojnë se virusi covid-19 ekziston, bie poshtë kur shikon fluksin e pacientëve nëpër farmaci, të cilët pasi marrin një recetë nga mjeku i familjes i drejtohen farmacive për të marr ilaçet e duhura. Por cilat janë kostot që duhet të përballen personat e prekur me covid 19? Do të […]

nga AgroWeb më 8 September, 2020

Baxhot e Bulqizës – Emigranti që u Rikthye nga Greqia për të Hapur Biznesin në Shqipëri

38-vjeçari Dritan Cani nga fshati Lenë i Martaneshit të Bulqizës, pas 12 viteve në emigracion rikthehet në vendlindje duke hapur një biznes privat për përpunimin e qumështit. Një biznes i munguar ky, për Bulqizën, ku prej 30 vitesh nuk ka funksionuar asnjë baxho për përpunimin e qumështit.“Pasi mbarova shkollën e mesme, si shumë të rinj, […]

nga AgroWeb më 8 September, 2020

Vaksina Kundër Covid 19 Fillimisht Nuk Do Shpërndahet Për Të Gjithë

Instituti gjerman i Epidemiologjisë pret që deri në fillim të vitit 2021 të jenë në dispozicion një a më shumë vaksina kundër Covid-19. Sidoqoftë këto fillimisht nuk do të jenë të mjaftueshme për të gjithë popullsinë. Sipas njohurive të tanishme pritet “që nga fillimi i vitit të ardhshëm në Bashkimin Europian do të aprovohen një […]

nga AgroWeb më 8 September, 2020

E Verdha E Vezës – Si Ta Përdorni Për Rininë e Lëkurës

Përkujdesi për lëkurë të butë dhe të lëmuar është shumë i rëndësishëm për parandalimin e plakjes së saj, veçanërisht në përpjekjet për të luftuar rrudhat. Pavarësisht se sot, në dyqane të kozmetikës apo edhe në farmaci gjenden lloje të ndryshme kremrash dhe trajtime për lëkurën e fytyrës disa përbërës natyralë funksionojnë vërtetë më mirë. AgroWeb.org […]

nga AgroWeb më 4 September, 2020

12,000 tonë fruta dhe perime me vlerë 6.4 miliardë lekë u eksportuan në 6 muaj

Pavarësisht situatës së krijuar nga COVID-19 eksportet e bujqësisë në vendin tonë u rritën me 11.6%. Shifrat e bëra publike nga ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj tregojnë që fermerët e kanë rritur eksportin e produkteve me 11.6% gjatë periudhës janar-qershor 2020. “Rriten me 11.6% eksportet e bujqësisë në Shqipëri pavarësisht kushteve të pandemisë. […]

nga AgroWeb më 4 September, 2020

Ish-drejtorë të Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve, Kritikë për Përgjigjen ndaj Pandemisë

Pesë ish-drejtues të Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve kanë ngritur pyetjen se çfarë po bën ky institucion për pandeminë e koronavirusit që ka shkaktuar deri tani mbi 170 mijë të vdekur në Shtetet e Bashkuara. Ish-drejtorët thonë se përgjigja e Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve nuk ka qenë në nivelin e duhur dhe […]

nga AgroWeb më 3 September, 2020

Boronicat e Tropojës Drejt SHBA Për Shijen dhe Vlerat Ushqyese

Boronica e bjeshkëve të Tropojës apo të Kukësit janë ndër produktet më cilësore që Shqipëria i ofron tregjeve të huaja. Në Tropojë, ajo rritet e egër deri në 2000 metra lartësi mbi nivelin e detit. Ekspertët thonë se boronica shqiptare ka nisur të eksportohet masivisht drejt Italisë, Hollandës, Gjermanisë, duke arritur edhe brigjet e Shteteve […]

nga AgroWeb më 3 September, 2020

Kulaç i Ëmbël me Arra – Receta Fantastike e Shtëpisë

Një recetë fantastike, e thjeshtë në përgatitje por me një shije të veçantë të mrekullueshme. Përgatitet krejt lehtë në shtëpi dhe shoqërohet në mënyrë të shkëlqyer me reçelra të ndryshëm, kafe apo çaj por edhe fruta të ndryshme të freskëta. AgroWeb.org sjell më poshtë recetën unike të përgatitjes së kulaçit të ëmbël në shtëpi. Përgatitja […]