Supa Verore me Kungull dhe Krem Patatesh të Embla – Shije dhe Shëndet

133 0

Një recetë fantastike në shije dhe e pasur në vlera ushqyese.

E lehtë dhe e mrekullueshme sidomos tani në stinës e verës ku ushqimet e lehta janë padyshim më të mirat për organizmin.

AgroWeb.org ju sugjeron më poshtë supën verore me kungull të verdhë dhe patate të ëmbla, të cilat lehtësisht i gjeni në tregjet e fruta perimeve.

Një recetë që përgatitet krejt lehtë e që të përfshin tërësisht me shijen e saj unike.

Kjo supë kombinohet në mënyrë perfekte me sallata të freskëta të stinës, perime të pjekura, bukë të thekur apo byrekë të ndryshëm shtëpie.

Përgatitja e Supës me Kungull dhe Patate të Ëmbla

Përbërësit

(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

500 gr kungull të verdhë

2-3 kokrra patate të ëmbla

1 kokër qepë mesatare

2-3 gota lëng pule ose lëng perimesh

Vaj ulliri

Kripë

Përgatitja

 Si fillim AgroWeb.org ju udhëzon të ngrohni furrën në temperaturën 200 gradë.

Më pas, kungullit hiqjani farat dhe vendosini në furrë nga ana e lëkurës mbi një letër kuzhine.

Pastroni me ujë të rrjedhshëm patatet, ndajini në dy pjesë dhe vendosini edhe ato të piqen bashkë me kungujt.

Lërini të piqen për 35-40 minuta ose derisa tuli i kungullit dhe patateve të zbutet.

Nxirrini nga furra dhe me një lugë gërryeni dhe mblidheni të gjithë tulin e kungujve ndërsa patateve largojini lëkurën me dorë.

Tulin e kungullit dhe patateve kalojeni në mikser që t’i jepni formën e puresë.

Në një enë metalike hidhni vajin e ullirit dhe qepën e grirë mirë dhe kavërdiseni derisa volumi i saj të bjerë.

Më pas në të njëjtën enë, bëni bashkë tulin e kungujve dhe të patatave të ëmbla dhe shtoni lëngun e pulës apo të perimeve, kripën dhe erëzat që preferoni të shtoni.

Lërini të ziejnë duke i trazuar nga pak në zjarr të avashtë për 30 minuta.

Lëreni të ftohet paksa dhe më pas servireni./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.