Receta e Sallatës Mesdhetare Salcë, Pulë dhe Perime

979 0

Kjo sallatë mesdhetare me pulë, majonezë, është e mbushur plot shije!

E përbërë me perime të freskëta si selinoja, angjinarja, majdanozi, domatet e thara, dhe e kombinuar më së miri me salcën më unike që do të shijoni, kjo recetë ja vjen të provohet. AgroWeb.org ju njeh më poshtë me mënyrën e përgatitjes së saj.

Përbërësit

 • 350 g pulë e gatuar, e copëtuar
 • 1 deri në 2 qepe të prera në kubikë
 • 2 bishta selino të prera në kubikë
 • 400g angjinare, të gatuara dhe të copëtuara
 • 60g domate të thara të prera imët
 • 1 filxhan majdanoz i freskët i copëtuar
 • ⅓ filxhan arra të copëtuara
 • Kripë dhe piper për shije

Për salcën:

 • ⅓ filxhan vaj ulliri ekstra të virgjër
 • Lëkura dhe lëngu i 1 limoni
 • 2 thelpinj hudhër të grira
 • 3 lç mustardë
 • ½ lç piper djegës

Përgatitja

Në një tas të vogël, shtoni me rradhë të gjithë përbërësit e salcës dhe rrihni derisa të bashkohen mirë me njëri-tjetrin.

Në një tas të madh, kombinoni mishin e pulës, qepët, selinon, zemrat e angjinareve, domatet, majdanozin dhe arrat. Spërkatini me një majë luge çaji me kripë dhe piper të zi.

Hidhni salcën që përgatitët në fillim mbi sallatën e pulës, dhe përziejni përbërësit për t’i kombinuar.

Për një shije më të mirë, mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer për 30 minuta deri në 1 orë përpara se ta shërbeni. /AgroWeb.org