Vezët E Shkurtëzës 4 Herë Më Shumë Vlera Se Të Pulës – Pse Ju Duhen Për Shëndetin

207 0

Vezët e shkurtëzës janë tepër të shëndetshme dhe ushqyese për organizmin.

Ato janë më të vogla se vezët e pulës apo të rosës.

E verdha e këtyre vezëve është shumë herë më e ndezur dhe më e madhe në krahasim me të bardhën.

Ndonëse ky aspekt i bën këto vezë jo të mira për njerëzit që kanë nivele të larta të kolesterolit, ato konsiderohen përgjithësisht të shëndetshme.

Këto vezë i gjeni në tregjet e fshatarëve ose në supermarkete të mirënjohura në Shqipëri.

Vlerat Shëndetësore Të Vezëve Të Thëllëzës

Shikimi

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, vezët e thëllëzës përmbajnë sasi të larta të vitaminës A e cila përmirëson shikimin.

Antioksidantët parandalojnë formimin e perdes së syrit.

Kolesteroli

Siç e thamë më lart, këto vezë nuk rekomandohen për njerëz që kanë tashmë një nivel të lartë të kolesterolit.

Por njerëzit që nuk e kanë këtë problem, mund të konsumojnë vezët e thëllëzës sepse përbërësit e saj pasurojnë kolesterolin e mirë.

Tensioni I Gjakut

Vezët e thëllëzës përmbajnë kalium që ul tensionin e gjakut.

Sipas informacioneve të AgroWeb.org, ky mineral shërben për zgjerimin e enëve të gjakut.

Vezët Për Detoksifikim

Studimet kanë treguar se konsumi i vezëve të thëllëzës ndihmon në eliminimin e toksinave nga gjaku dhe zvogëlimin e gurëve në veshka dhe në tëmth.

Sëmundjet Kronike

Antioksidantët tek vezët e thëllëzës luftojnë radikalet e lira që shkaktojnë sëmundje kronike.

Vezët e thëllëzës përmbajnë sasi domethënëse të vitaminës C dhe asaj A që neutralizojnë radikalet e lira dhe mbrojnë shëndetin.

Alergjitë

Vezët e thëllëzës përmbajnë një lloj proteine që në trup lufton simptomat e alergjive.

Ndaj nëse vuani nga inflamacioni apo reagime alergjike, vezët e thëllëzës ju vijnë në ndihmë.

Metabolizmi

Vitamina B tek vezët e thëllëzës përmirësojnë metabolizmin dhe hormonet, tregojnë të dhënat e AgroWeb.org.

Duke u dhënë shtysë shumë prej proceseve të organizmit, këto vezë janë shumë të shëndetshme dhe të shijshme.

Ndryshimi Mes Vezëve Të Thëllëzës Dhe Pulës.

Vlera ushqyese e vezëve të thëllëzës është 3-4 herë më e lartë se vezët e pulës.

Ato përmbajnë 13 përqind proteinë, ose 2 përqind më shumë se vezët e pulës.

Vezët e thëllëzës përmbajnë 140 mcg vitaminë B1 ndërsa vezët e pulës përmbajnë 50 mcg vitaminë B.

Ato përmbajnë dyfishin e vitaminave A dhe B2 dhe pesëfishin e hekurit dhe kaliumit në krahasim me vezët e pulës./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.