Byreku është një gatim i perferuar pothuajse për të gjithë ne.

Ai mund të përgatitet me një larmi produktesh duke filluar nga qumështi, djathi, gjiza, qepët e domatet, preshi e deri tek mishi.

Një ndër më të shëndetshmit edhe me plot shije është byreku me spinaq, i cili ka jo vetëm një shije unike, por dhe vlera të larta ushqyese.

Secila amvisë ka mënyrën e saj në përgatitjen e byrekut me spinaq, por AgroWeb.org ju sjell më poshtë një mënyrë fantastike por edhe të shijshme të përgatitjes së këtij byreku.

Ndiqni këshillat e më poshtme dhe shijojeni që sot këtë byrek special me spinaq dhe qepë të njoma.

Përbërësit

320 g petë sfoliat të gatshme

200 gr spinaq

280 g krem djathi

1 thelpi hudhër

1 tufë majdanoz i freskët

Lëng nga një limon i shtrydhur

Vaj ulliri

1 tufë qepë të njoma, të prera

Djathë kaçkavall i grirë për shije

Përgatitja

Fillimisht ngrohni furrën në 200°C – 180°C.

Më pas vazhdoni duke hapur petët e gatshme në një tavë të veshur me letër pjekjeje që nuk ngjit.

Pritini petët në 4 drejtkëndësha të barabartë me majën e një thike të mprehtë dhe shpojini me një pirun.

Piqini për 20 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.

Ndërkohë mbushni një ibrik me ujë dhe lëreni të ziejë.

Kalojeni spinaqin e pastruar paraprakisht në një kullesë dhe hidhni sipër tij ujin e vluar.

Shpëlajeni me ujë të ftohtë, më pas vendoseni në një leckë të pastër dhe shtrydheni për të larguar sa më shumë ujë.

Përpunojeni spinaqin në një mikser së bashku me kremin e ​​djathit, thelpinë e hudhrës së grirë, majdanozin e grirë dhe lëngun e limonit.

Shtoni kripë dhe piper sipas shijes.

Ndërkohë ngrohni pak vaj ulliri në një tigan, shtoni qepët e njoma të prera dhe skuqini butësisht derisa të zbuten.

Pasi petët e pjekura të jenë ftohur pak, përhapni në qendër të tyre përzierjen e spinaqit, shtoni qepët e skuqura disa gjethe spinaqi dhe pak djathë kaçkavall të grirë.