Si të Përgatisni Fileto Peshku Të Fërguar Në Tigan – Receta e Shpejtë

574 0

Skuqja e peshkut është një nga bazat e gatimit, njësoj si zierja e vezës apo gatimi i pilafit.

Peshku i skuqur në tigan është një alternativë shumë e shpejtë për të përgatitur një darkë të lehtë në vetëm 10 minuta.

Por përpara se të lexoni një recetë të thjeshtë të skuqjes së peshkut, është e rëndësishme të mësojmë metodën më të lehtë për të pasur një skuqje sa më të thjeshtë dhe jo problematike.

Për skuqje, është e rëndësishme që peshku të ketë në tigan hapësirën që i nevojitet.

Pra, tigani nuk duhet të mbushet shumë ndaj peshku duhet të skuqet një e nga një.

Në lidhje me tiganin, ekspertët këshillojnë përdorimin e një tigani që nuk ngjit sepse peshku ka tendencën të shpërbëhet gjatë skuqjes.

Peshqit Më Të Mirë e Të Përshtatshëm Për Skuqje

Ekspertët e AgroWeb.org këshillojnë që nëse planifikoni të keni peshk të skuqur për drekë apo për darkë të zgjidhni të duhurin sepse jo çdo peshk është i përshtatshëm për këtë mënyrë gatimi.

Peshqit më të mirë për skuqje janë:

  • Merluci,
  • Trofta
  • Barbuni
  • Sardelja
  • Frutat e detit

Fileto Peshku e Fërguar Në Tigan

250 gramë fileto peshku për person

Kripë

Piper

2 lugë gjelle gjalpë ose vaj ulliri

Erëza dhe limon

Pas shpëlarjes me ujë të rrjedhshëm, thajeni fileton mirë nga të dyja anët

Spërkateni me kripë dhe piper.

Vendosni tiganin në zjarr dhe hidhni yndyrën e përzgjedhur.

Kur ajo të jetë e nxehur mjaftueshëm vendosni fileton dhe skuqeni për dy-tre minuta në secilën anë deri sa të marrë një ngjyrë të artë e lëkura të bëhet krokante.

Servireni peshkun menjëherë dhe shtoni erëzat tuaja të preferencës bashkë me limonin.

Peshkun mund ta servirni duke e shoqëruar me sallatë./AgroWeb.org