Gjizë e Pjekur me Limon dhe Qepë të Njoma

7 0

Antipastat përbëjnë paralojën e një vakti të rëndësishëm.

Një antipastë e mirë dhe e shijshme përmirëson humorin dhe nxit ekzaltimin për pjatat e tjera të vaktit.

Funksioni i një antipaste është jo vetëm të nxisë urinë por edhe kënaqë shqisat dhe t’i parapërgatisë ato për kënaqësi të mëtejshme gjatë ushqyerjes.

Recetat e antipastave janë të larmishme, të pasura dhe intriguese.

Një prej tyre është ajo me gjizë të pjekur me barishtet e qepëve dhe limon.

Kjo pjatë e ngrohtë përgatitet shumë lehtë.

Mjaftojnë pesë minuta për të përgatitur gjizën me barishtet e qepëve dhe për ta vendosur në furrë.

Në disa raste, në përgatitjen e gjizës përfshihet edhe veza e cila i jep antipastës një fryrje të lehtë dhe paraqitje të sfungjertë, por sipas dëshirës atë edhe mund ta shmangni.

Në këtë recetë, do të mësoni si ta përgatisni antipastën vetëm me hudhër, barishte, limon dhe gjizë.

Përbërësit:

2 filxhanë me gjizë

1 limon i shtrydhur

Lëkura e grirë hollë e një limoni

2 thelbinj hudhre të grirë hollë

Gjysëm filxhani me barishte qepe të prera hollë.

Piper i zi pluhur

Vaj ulliri ekstra i virgjër

Feta buke të thekura

Përgatitja:

Ndizeni furrën në 190 °C.

Merrni një tepsi të vogël ose enë qelqi për pjekjeje dhe lyejeni me pak yndyrë.

Në një enë tjetër, përzieni gjizën, lëngun e limonit dhe lëkurën e tij, hudhrën, barishtet, kripë dhe shumë piper.

Pasi ta keni përzier mirë, hidheni në enën e pjekjes dhe spërkateni me vaj ulliri.

Sipas dëshirës ju mund ta fusni në frigorifer dhe ta piqni të nesërmen.

Në të kundërt, futeni enën në furrë dhe piqeni për 15-20 minuta.

Pasi të nxirrni nga furra, gjizën e pjekur mund ta spërkasni me vaj ulliri sërish.

Këtë antipastë të ngrohtë duhet ta servirni menjëherë pas daljes nga furra.

Ajo shoqërohet me bukë të thekur e krokante ose biskota të kripura./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje