Është një nga specialitetet më të shijshme të kuzhinës tradicionale.

Traditë e të gjitha trevave e krahinave shqiptare, Harapashi është një gatim fantastik, i cili sot zë një vend të rëndësishëm në menutë e restoranteve tradicionale ashtu si edhe në recetat e përgatitura nga amvisat në shtëpi.

Dikur, ai ishte një ndër gatimet e përgatitura në raste festash apo kur shtëpinë e vizitonin miq dhe mysafirë.

Zakonisht, Harapashi shërbehet si meze në tryezë për të shoqëruar gatime të tjera tradicionale duke u shtuar më shije e lezet.

Ai kombinohet në mënyrë fantastike me sallata të freskëta të stinës, byrekë, mishra të ndryshëm, salcë kosi e turshi e shumë e shumë gatime të tjera të kuzhinës tradicionale shqiptare.

AgroWeb.org sugjeron më poshtë recetën tradicionale të përgatitjes së harapashit me të brendshme qengji krejt lehtë në shtëpi.

Përgatitja e Harapashit të Stanit

Përbërësit

Një tas mesatar me mëlçi qengji

Pak tul mish qengji (nëse preferoni)

1 kokërr qepë mesatare

2-3 lugë gjalpë i freskët

5-6 filxhanë çaji lëng nga mëlçitë

2 filxhanë çaji me miell misri

Nenexhik

Përgatitja

Ky gatim përgatitet me të brendshmet e qengjit. Mëlçitë zihen në ujë me kripë përreth 20-30 minuta.

Më pas hiqen nga zjarri, lihet të ftohen dhe priten përmes një thike të mprehtë në kubikë të vegjël.

Lëngu i mëlçive hiqet mënjanë pasi do përdoret për përgatitjen e harapashit.

Në vijim, në një tigan shtojnë qepën e grirë hollë, e kaurdisim me pak gjalpë të freskët.

Shtohen të brendshmet, nenexhikun e grirë hollë kaurdisen pak dhe më pas shtohet lëngu i të brendshmeve.

Sapo lëngu të nisë të zjejë shtohet mielli i misrit.

Masa lihet të zjejë derisa të trashet pak dhe të shkëputet lehtë nga anët e tenxheres.

Kur shërbehet, harapashi vendoset në një pjatancë, i kalohet përmes një luge sipër duke krijuar formën e dallgëve. Sipër spërkatet me disa pika gjalpë të freskët të skuqur./AgroWeb.org