Kek me Banane dhe Kos – Butësi dhe Aromë Shtëpie

495 0

E butë dhe e lehtë për tu përgatitur, keku me banana mund të jetë një nga shijet më të lehta e të ëmbla që mund të provoni.

Nuk do të keni nevojë të përdorni aspak gjalpë dhe veçantia e shijes së tij qënron tek mielli i orizit që e bën më të shkrifët.

Ndiqni mëposhtë mënyrën e saktë të përgatitjes sipas këshillave të AgroWeb.org dhe përgatiteni menjëherë në shtëpitë tuaja.

Përbërësit

170 gr banana

170 gr miell

45 gr miell orizi

200 gr sheqer

2 vezë mesatare

125 gr kos

80 ml vaj luledielli

1 lëkurë limoni

8 gr fryrës për ëmbëlsira

Kripë

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete AgroWeb.org ju këshillon të qëroni dhe të prisni bananet në rrathë të hollë 2-3 cm.

Hidhini ato në një enë të thellë dhe filloni t’i shtypni me anë të një piruni dhe do të përfitoni rreth 100 gr purë bananesh.

Grini tek bananet lëkurën e një limoni, përziejini dhe lërini mënjanë për disa minuta.

Në një tjetër enë, hidhni 2 vezët bashkë me sheqerin dhe përziejini me rrahëset elektrike, derisa të formohet një masë shkumoze.

Kur kjo të ndodhë shtoni pak nga pak vajin dhe kosin duke përzier vazhdimisht.

Sitni në një enë dy llojet e miellit, bashkë me fryrësin për ëmbëlsira dhe pak kripë.

Përzieni me anë të një luge dhe këtë masë shtojeni pak nga pak tek ena ku përziet vezët duke vazhduar me përzierjen me rrahëset elektrike.

Në fund kur të keni përfituar një masë të trashë e kompakte, shtoni purenë e bananeveteksa përzieni.

Zgjidhni një tavë rrethore rreth 22 cm dhe hidhni në të të gjithë brumin duke e tundur pak në mënyrë që të çlironi ajrin që mund të ket mbetur brenda brumit.

Futeni të piqet në furrë të parangrohur në temperaturë 180 gradë për 40 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë.

Kur të jetë pjekur, nxirreni nga furra, lëreni të ftohet pak e më pas hiqeni nga tava dhe spërkateni me pak sheqer pluhur./AgroWeb.org