Mënyra Më E Mirë Për Të Gatuar Thjerrëzat me Shije

3k 0

Thjerrëzat janë një ndër legumet më të shëndetshme për organizmin e njeriut.

Ato janë thelbësore për shëndetin por edhe ushqim i pasur në vlera që mund të konsumohet gjatë gjithë vitit.

Me thjerrëzat, ju mund të gatuani supa të shijshme e të shëndetshme sidomos në dimër por edhe sallata gjatë verës.

Një nga problemet më të shpeshta që has një amvisë më gatimin e thjerrëzave është se ato bëhen të qullëta dhe humbasin formën e tyre.

Thjerrëzat Ideale Për Gatimet E Javës

Gjatë javës kur njeriu është shumë i zënë me angazhimet familjare dhe të punës, gatimi është diçka që anashkalohet.

Thjerrëzat më të mira për gatime të lehta dhe të shpejhta janë ato me ngjyrë jeshile dhe kafe.

Këto thjerrëza jo vetëm që nuk qullen por ruajnë formën e tyre.

Thjerrëzat e verdha, të kuqe dhe ngjyrë portokalli janë fantastike në shije por kur gatuhen bëhen të qullëta.

Këto thjerrëza janë më të mira në supa dhe salca.

Nga ana tjetër, thjerrëzat e vjetëruara kërkojnë shumë kohë për gatim.

Kjo është arsyeja që nutricionistët rekomandojnë blerjen e thjerrëzave të freskëta dhe përdorimin e tyre brenda disa muajve.

 Gatimi I Duhur I Thjerrëzave

Mënyra më e mirë për gatimin e saktë të thjerrëzave është që tu jepni një valë të shpejtë dhe më pas të ulni temperaturën dhe t’i zieni ngadalë deri sa të gatuhen plotësisht.

Në këtë mënyrë, ato do të fryhen  por nuk do të çahen dhe as do të qullen.

Një tjetër truk i rëndësishëm është që kripa dhe erëzat e tjera të hidhen në tenxhere pasi thjerrëzat të jenë bërë plotësisht.

Nëse kripën e hidhni kur thjerrëzat të jenë akoma të ngrohta, ato do ta përthithin atë mjaftueshëm në pak kohë.

Si T’i Gatuani Thjerrëzat Në Mënyrën e Duhur

Përbërësit:

1 filxhan çaji me thjerrëza të thata me ngjyrë jeshile ose kafe.

2 gota me ujë të pijshëm,

1 gjethe dafine,

1 thelb hudhër

Më pak se një lugë çaji me kripë,

Erëza të ndryshme.

Përgatitja:

Hidhini thjerrëzat një kullesë dhe shpëlajini me ujë të bollshëm.

Më pas hidhini ato të një tenxhere të vogël dhe shtoni ujin.

Hidhni dafinën, erëzat dhe barishtet që preferoni por mos shtoni kripën.

Lërini të marrin një valë të shpejtë dhe më pas uleni temperaturën që thjerrëzat të ziejnë ngadalë për 20-30 minuta.

Mos e mbyllni kapakun e tenxheres dhe shtoni ujë sipas nevojës.

Kur thjerrëzat të jenë të buta e të gatuara plotësisht hiqini nga tenxherja dhe kullojini.

Hidhini sërish në tenxhere dhe shtoni kripën. Ju mund t’i pasuroni ato me vajin e ullirit, lëngun e limonit, uthullën e mollës, barishte të freskëta ose t’i konsumoni vetëm me kripë.

Nëse doni t’i konsumoni në formën e supës atëherë mos e kulloni ujin por plotësojeni me përbërësit e tjerë më sipër e më saj shijojeni./AgroWeb.org