Mish Pule me Shegë dhe Arra – Tava e Shijshme e Dimrit

51 0

Mishi i pulës është jo vetëm i shijshëm, por edhe i shëndetshëm.

Mishi i pulës është një nga ushqimet më të pasura me kolagjen, vitaminat e kompleksit B, magnez, kalium, fosfor dhe zink.

Ai është i lehtë për stomakun dhe ofron shumë proteinë të domosdoshme për mirëqenien e organizmit.

Mënyrat e gatimit të  mishit të pulës janë të larmishme, megjithatë pjekja dhe zierja në supë janë  alternativat më të shëndetshme.

Mish Pule Me Shurup Shege Dhe Arra

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni një recetë interesante dhe e freskët në përbërës.

Përbërësit:

4 lugë gjelle shurup shege, (mund ta përgatisni duke zierë 4-5 lugë lëng shege me 2 lugë gjelle sheqer dhe pak lëng limoni)

2 lugë gjelle vaj ulliri,

2 lugë gjelle salcë domate,

2 lugë çaji sheqer,

Gjysmë lugë çaji piper të zi,

Gjysmë lugë çaji kanellë pluhur,

1 kg fileto pule ose kofshë pule,

2 qepë të kuqe

80 gramë kokrra shege,

30 gramë arra

Përgatitja

Mishi i pulës duhet të jetë i freskët që të ofrojë të gjitha vlerat dhe shijen e mirë.

Mësoni këtu si ta dalloni nëse ai është i freskët apo jo.

Gatimi i kësaj recete nis me krijimin e një salce të mirëfilltë marinimi.

Merrni një enë të madhe qelqi dhe hidhni në të shurupin e shegës, vajin e ullirit, salcën e domates, sheqerin, kanellën, piperin e zi dhe pak kripë.

Përziejini mirë dhe më pas fusni filetot ose kofshët e pulës dhe qepët.

Sigurohuni që mishi i pulës të jetë i mbuluar plotësisht me këtë salcë interesante marinimi.

Mbulojeni enën me kapak dhe lëreni në frigorifer për 30 minuta ose gjatë gjithë natës.

Ndizeni furrën në 200°C.

Hiqeni enën me mish pule nga frigoriferi dhe jepini kohë që të arrijë temperaturën e ambientit.

Më pas hidheni mishin e pulës me gjithë salcën e marinimit në një tepsi dhe lëreni mishin e pulës të piqet për 35-40 minuta.

Përpara se ta servirni, në pjatë hidhni edhe pak kokrra shege dhe arra.

Këtu do të mësoni edhe një mënyrë tjetër gatimi të mishit të pulës.

Ju bëftë mirë!/AgroWeb.org

Lini një Përgjigje