Patate të Pjekura me Salcë Domatesh – Receta e Veçantë për Tryezat Tuaja

269 0

Patatet janë gjithnjë një ide e mirë për të shoqëruar gatimet e tjera.

Megjithatë përgatitjes së tyre shpesh i shtohen vetëm erëza apo përbërës të tjerë  me shije të thjeshtë.

Në recetën e sotëme AgroWeb.org ju këshillon që të provoni një shije më ndryshe në përgatitjen e patateve të pjekura.

Slaca e domateve do të jetë përbërësi special për sot dhe do të shikoni që shija nuk do ju zhgenjejë.

Ndiqni mëposhtë mënyrën e saktë të përgatitjes se kësaj recete të veçantë hap pas hapi.

Përbërësit

2 patate mesatare

3-4 lugë salcë domatesh

Rigon

Vaj ulliri

Kripë

Përgatitja

Për të nisur me këtë recetë si fillim lani dhe pastroni mirë patatet tuaja. Më pas në një grirëse ose me një thikë të mrrehtë, filloni t’i prisni ato në feta të holla jo më shumë se 1 cm.

Pasi t’i keni prerë të gjithë në mënyrë uniforme, hidhini në një enë të thellë dhe spërkatini me vaj ulliri, kripë e rigon.

Sipas dëshirës mund të përdorni edhe erëza apo përbërës të tjerë siç është piper i zi, speci djegës apo hudhra pluhur ose të freskët.

Përzieni mirë të gjithë përbërësit dhe zgjidhni një tavë rrethore mesatare, të mbuluar me një letër pjekje.

Sipër shtroni një nga një patatet në mënyrë rrethore duke i mbivendosur pak tek njëta tejtra.

Bëjeni këtë derisa të mbulohet e gjithë sipërfaqja e tavës ku duhet të keni formuar disa shtresa të holla me patate.

Futeni tavën në furrë të piqet në temperaturën 180 gradë për 20 minuta derisa patatet të jenë bërë krokante.

Më pas nxirreni tavën nga furra dhe shtroni sipër salcën e domateve dhe sipas dëshirës edhe pak djathë të grirë kaçkavall.

Futeni sërish në furrë për 5 minuta të tjera derisa të shikoni që djathi është shkrirë dhe mund ta servirni menjëherë në tryezën tuaj. /AgroWeb.org