Sallata e Lehtë me Karota dhe Qepë të Njoma– Si ta Përgatisni

90 0

Është koha e duhur për të ngrënë e përgatitur pjata të lehta me perime të shijshme të stinës.

Nëse ju pëlqejnë sallatat shumëngjyrshe në tryezën tuaj, provoni sugjerimin e sotëm nga AgroWeb.

Ju duhen vetëm karota të freskëta dhe përbërësit e duhur për t’ju shtuar atyre shijen.

Ndiqni mënyrën e plotë të përgatitjes më poshtë në artikull.

Përbërësit

450 gr karota

2 qepë të njoma

1 lugë gjelle uthull e bardhë

Gjysmë luge gjelle mustardë

1 lugë çaji sheqer

Gjysmë luge çaji kripë

Majdanoz

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete AgroWeb ju sugjeron të përzieni të gjithë përbërësit e lëngshëm së bashku.

Pra uthullën dhe mustardën më pas shtoni vajin e ullirit, kripën dhe sheqerin e përzieni derisa të treten.

Qëroni karotat dhe grijini në fije sa më të holla me anë të grirëses së patateve.

Më pas grini hollë edhe qepët e njoma bashkë me majdanozin dhe vendosini perime në një enë të thellë.

Shtoni edhe pjesën tjetër të përbërësve dhe përzieni mirë.

Këtë sallatë mund ta ruani në frigorifer të mbyllur deri në tre ditë./AgroWeb.org