Një pjatë e plotë dhe ushqyese, e përsosur për verën dhe e shkëlqyer si për të rritur edhe për fëmijë.

Kjo pjatë mund të shijohet më së miri si e nxehtë ashtu edhe e ftohtë, dhe përbëhet nga mish i pulës dhe perime lehtësisht të tretshme.

E njëjta recetë mund të përgatitet edhe me gjelin e detit në vend të pulës, për një pjatë edhe më të lehtë.

AgroWeb.org iu fton të zbuloni më poshtë se si ta përgatisni këtë sallatë dhe më pas të na tregoni nëse ju pëlqeu!

Përbërësit (për 4 persona)

500 g patate

2 kunguj të nomë

2 fileto me gjoks pule

kripë dhe trumzë për shije

vaj ulliri

Përgatitja

Fillimisht lani dhe qëroni patatet, e më pas lërini të ziejnë.

Ndërkohë që patatet ziejnë, pastroni mirë kungujt e njomë dhe pritini ato në në feta.

Vendosini në një tavë dhe piqini në furrë ose skarë pa i shtuar erëza.

Tani vazhdoni edhe me pjekjen e filetove të pulës.

Kur patatet të jenë gati, pritini në copa dhe hidhni në një tas.

Prisni gjithashtu në copa të vogla kungujt e njomë dhe pulën dhe kalojini në tasin me patate.

Jepini shije sallatës me pak kripë, vaj ulliri dhe trumzë.

Përziejeni mirë dhe lëreni në frigorifer për disa minuta që të ftohet./AgroWeb.org