Specat janë një ndër produktet që nuk mungon kurrë në kuzhinën e një amviseje shqiptare.

Ato përdoren për sallata, gjellëra tradicionale e gatime nga më interesantet e të pasurat në shije.

Një nga gatimet më të përhapura e më të shijshme të specave është skuqja e tyre dhe servirja si garniturë.

Ato mund të serviren me salcë domate dhe hudhër, me djathë, veçmas ose krahas perimeve të tjera për një antipastë të shkëlqyer.

Kur vjen stina e verës, specat e skuqur janë shumë të përdorur sepse janë një mënyrë e thjeshtë për të pasur një vakt të shijshëm e ngopës.

Megjithatë, skuqja nuk është e vetmja mënyrë e thjeshtë dhe e shijshme për servirjen e specave.

Kur ato piqen në furrë, transformohen në një pjatë të mrekullueshme, e të shijshme, sidomos kur kombinohen me gjizën aq të dashur të amvisave.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni si të përgatisni një pjatë të thjeshtë e të shijshme verore me speca.

Përbërësit:

4-6 speca

Gjizë për mbushje,

Majdanoz,

2 lugë gjelle vaj ulliri

3 thelbinj hudhër

Kripë dhe piper sipas dëshirës.

Përgatitja:

Lajini specat mirë me ujë të bollshëm ose mund t’i mbani në ujë ku keni tretur një filxhan çaji uthull molle për 15 minuta.

Më pas shpëlajini me ujë të bollshëm dhe thajini me enë kuzhine.

Prijeni kurorën e specit me gjithë bisht por mos e hidhni atë.

Hiqni farat e specit dhe ndajini mënjanë.

Në një enë hidhni gjizën dhe përziejeni me piper, hudhrën e grirë hollë, vajin e ullirit dhe majdanozin.

Përziejeni masën mirë dhe me të mbushni specat një e nga një.

Vendosini ato në një tepsi të yndyrosur lehtë, mbi të cilën mund të vendosni një letër kuzhine dhe futeni në furrë.

Specat mund t’i piqni në furrë për 30 minuta deri sa sipërfaqja e tyre të zbutet ndjeshëm dhe të marrë një ngjyrë të lehtë kafeje.

Niveli i pjekjes së specave është në varësi të preferencës.

Për servirje, hidhini në një pjatë dhe spërkatini me pak vaj ulliri./AgroWeb.org