Supë e Lehtë Verore – Mrekulli për Shijen dhe Shëndetin

263 0

Supa më ideale për stinën e verës. Me shije fantastike dhe me perime të freskëta.

Kungulleshka e mashurka të njoma, patate të reja dhe karrota të freskëta, të gjitha vlerat në një pjatë të vetme.

Kjo është një recetë e thjeshtë por e pasur në vlera ushqyese, e cila krahas shijes fantastike rigjallëron organizmin dhe gjithë trupin gjithashtu.

AgroWeb.org ju sugjeron më poshtë përgatitjen e supës verore me perime, e cila me siguri do t’ju kënaqë nepsin dhe oreksin e do të mbledhë gjithë familjen rreth tryezës.

Kjo supë shoqërohet në mënyrë fantastike me bukë të thekur apo byrekë shtëpie si dhe me sallata të freskëta të stinës.  

Supa e verës është alternativë fantastike për t’u konsumuar në vaktin e drekës por edhe të darkës gjithashtu.

Përgatitja e Supës Verore me Perime

Përbërësit 

(Përbërësit më poshtë janë për 4 persona – nëse preferoni mund ta përgatisni edhe pa mish)

200 gr mish pule ose mish viçi

Dy karrota (mesatare)

Dy patate (mesatare)

2 kungulleshka (mesatare)

Një tas mesatar me mashurka

1 filxhan çaji bizele

2 speca të gjelbër

1 kokër qepë

4 lugë vaj ulliri

1 l lëng mishi (mund të përdoret edhe ujë)

1 lugë çaji miell

Kripë

Majdanoz ose Kopër

Përgatitja 

Si fillim, pasi i keni pastruar mirë, AgroWeb.org ju udhëzon të prisni të gjitha perimet në kubikë të vegjël.

Në një tenxhere hidhni vajin e ullirit dhe hidhni qepët të prera hollë me ndihmën e një thike.

I kaurdisim derisa volumi i tyre të bjerë. Nëse do e përgatisni me mish, shtoni mishin e prerë në kubikë të vegjël dhe kaurdiseni për 2 minuta.

Më pas shtojmë të gjitha perimet. Shtoni miellin dhe kaurdisini për disa minuta.

Hidhni kripën dhe lëngun e mishit (ose ujin).

I lëmë të zjejnë të gjitha bashkë derisa perimet të zbuten.

Në fund, sipas dëshirës kur serviret supës i hidhet majdanoz ose kopër e grirë hollë. Serviret e ngrohtë dhe spuerkatet me pak lëng limoni./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.