Çaji i Hudhrës – Arsyet Shëndetësore Pse Duhet Të Pini Çdo Mëngjes

157 0

Në shumë vende të largëta të botës, njerëzit pohojnë efikasitetin e çajit të hudhrës kundër të ftohurës dhe kollës.

Përbërësit e çajit luftojnë mikrobet dhe shpërbëjnë sekrecionet që ngacmojnë kollën, duke lehtësuar zhbllokimin e rrugëve të frymëmarrjes.

Siç mund ta keni mësuar falë artikujve të AgroWeb.org, hudhra është një antibiotik natyral shumë i pasur me antioksidantë.

Këto vlera çlirohen shumë mirë në çajin e hudhrës që mund të jetë më i lehtë për t’u konsumuar çdo mëngjes.

Vlerat E Jashtëzakonshme Të Çajit Të Hudhrës

Njerëzit zakonisht e kanë të vështirë të hanë një thelb hudhër esëll dhe ky çaj lehtëson përvetësimin e vlerave të jashtëzakonshme të hudhrës.

Konsumi i këtij çaji si pjesë e një regjimi të shëndetshëm ushqimor mund t’ju ndihmojë të humbisni peshë në mënyrë graduale.

Çaji përshpejton metabolizmin por edhe e ndihmon trupin të tresë yndyrnat e tepërta.

Çaji përbën një mënyrë efikase për të përmirësuar shëndetin e zemrës.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, ai stimulon qarkullimin, ul kolesterolin  dhe shmang arteriosklerozën.

Sikur të mos mjaftonin këto vlera, një filxhan me çaj hudhre ofron vitaminat A, B1, B2, C por edhe shumë antioksidantë.

E fundit por jo për nga rëndësia, çaji i hudhrës është një antibiotik natyral që shmang virozat e stinës.

Besohet se në lashtësi, ushtarët grekë pinin çaj hudhre pas betejave të tyre për të kuruar infeksionet e mundshme.

Si Të Përgatisni Çajin E Hudhrës

Përbërësit:

Një thelb hudhër

250 ml ujë

3 gramë xhenxhefil të grirë

1 lugë gjelle me lëng limoni

1 lugë gjelle me mjaltë

Përgatitja:

Ziejeni ujin dhe ndërkohë prisni hudhrën në grimca.

Pasi uji të marrë valë, shtoni xhenxhefilin dhe hudhrën dhe lërini të ziejnë për 15-20 minuta.

Më pas hiqeni nga zjarri dhe lërëni enën mënjanë për 10 minuta të tjera.

Kullojeni çajin dhe shtoni lëngun e limonit dhe mjaltin për ta ëmbëlsuar.

Mos u shqetësoni për aromën e keqe të hudhrës.

Përfshirja e xhenxhefilit dhe limonit do të zhdukë erën e fortë të hudhrës nga goja dhe ju do të merrni vetëm përfitimet që ofron ajo.

Gjithsesi lexoni këtu si të largoni erën e hdhrës. /AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.