nga AgroWeb më 18 Mars, 2020

Probleme me Kollën dhe Frymëmarrjen? Zbuloni Kurat Natyrale

Edhe gjatë stinës së pranverës organizmi ynë vazhdon betejën me kollën, rrufën dhe problemet e rrugëve të frymëmarrjes.  Kolla nuk duhet anashkaluar asnjëherë sepse jo vetëm që prish stilin e jetës, por shkakton dëme fizike dhe shëndetësore. Më poshtë do të gjeni disa kura të thjeshta nga AgroWeb.org se si të shpëtoni nga kolla dhe […]

nga AgroWeb më 18 Mars, 2020

Një Mollë Në Ditë Kundër Peshës Së Tepërt

Ekspertët i kanë klasifikuar mollët si një prej frutave më të mira kundër mbipeshës. Sipas tyre, mollët përmbajnë shumë fibër që nxit ndjesinë e ngopjes. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, në veçanti, pektina e cila gjendet tek mollët të mban të ngopur për shumë kohë. Kjo do të thotë se sa më i ngopur të […]

nga AgroWeb më 18 Mars, 2020

COVID-19: Si Të Kujdeseni Për Lëkurën e Thatë Të Duarve

Larja e shpeshtë e duarve me ujë dhe sapun, përbën vijën e parë efikase të mbrojtjes ndaj infektimit nga COVID-19. Sipas ekspertëve të fushës, larja dhe fërkimi i duarve me ujë dhe sapun për të paktën 20 sekonda pakëson në mënyrë efikase gjasat e përhapjes së virusit. Dezinfektanti me përmbajtje të lartë alkoli është gjithashtu […]

nga AgroWeb më 18 Mars, 2020

Sa Parashikohet të Zgjasë Periudha e Karantinës në Shqipëri

Prej thuajse një jave qytetet e mëdha të Shqipërisë janë në karantinë. Ato që po e ndjejnë më shumë peshën dhe janë tërësisht të izoluara janë Tirana e Durrësi. Duke marrë parasysh që janë dy nga zonat me dendësi popullsie më të madhe masat janë strikte. Prej orës 18:00 të pasdites ndalohet qarkullimi edhe i […]

nga AgroWeb më 18 Mars, 2020

Mrekulli Në Një Filxhan Çaji – Mollë e Kanellë Për Të Ngrohur Shpirtin

Çaji është një pije e shijshme dhe e pazëvëndësueshme, sidomos në këtë mot të ftohtë virozash. Çaji përdoret jo vetëm për të luftuar gripin, por edhe për të humbur në peshë apo për të qetësuar muskujt Përveç cajit të malit apo çajit jeshil që mund të përgatiten vetë në shtëpi dhe ofrojnë shumë vlera shëndetsore, […]

nga AgroWeb më 18 Mars, 2020

Sa e Përgatitur Është Shqipëria Për të Përballuar Koronavirusin?

Numërohen rreth 200 mijë raste të infektuara nga  Koronavirusi COVID_19  dhe 8,200 vdekje në të gjithë botën. Shifrat ndryshojnë orë pas ore, teksa shteti Italian dhe e gjithë bota, po përballet me një nga emergjencat më të mëdha të viteve të fundit. Ndërgjegjësimi dhe masat e marra për të përballuar këtë sëmundje janë globale dhe […]