Pazia, Laboti, Hithra – Vlerat Cilësore Për Organizmin

59 0

Mësoni mbi vlerat e jashtëzakonshme të tre prej lakrave të egra më të shëndetshme të natyrës

Lakrat e egra janë nga bimët më të pasura me vlera të jashtëzakonshme, që gjendet kudo në Shqipëri.

Në këtë grup hyjnë edhe bimët që ngjasojnë me spinaqin, por që rriten kryesisht në gjendje të egër siç janë Pazia, Laboti dhe Hithra.

Lexoni vlerat e tyre mirëbërëse të listuara nga AgroWeb.org.

Hithra

Hithrat kurojnë simptomat e alergjive veçanërisht ato të shkaktuara nga poleni dhe pluhuri.

Hithra përdoret në trajtimin e sëmundjeve të Alzheimer, artritit, bronkitit, gurëve në veshka, sklerozës, e shumë të tjerave.

Nëse e vendosni hithrën në gishta ose në zona të tjera të prekura nga artriti, dhimbjet mund të qetësohen deri ne 85%.

Hithrat stimulojnë sistemin limfatik dhe fuqizojnë sistemin imunitar.

Kjo bimë ndihmon në shkatërrimin e gurëve në veshka dhe ndihmon me shkarkimin e ujërave të tepërt, ul tensionin e lartë të gjakut, ndihmon me sëmundjet respiratore, mbron shëndetin e tiroideve, shpretkës dhe pankreasit.

Mjafton të zieni hithrat në ujë të valuar dhe lëngun ta konsumoni çdo ditë.

Konsultohuni me mjekun sepse hithrat mund të ndikojnë tek një sërë ilaçesh.

Hithrat çlirojnë nga simptomat e artritit, luftojnë alergjitë, ndihmojnë me diabetin, i japin forcë fetusit tek nënat shtatzëna dhe ndihmojnë me prodhimin e qumështit për gratë lehona.

Pazia

Pazia rregullon nivelet e sheqerit në gjak, parandalon radikalet e lira, përmirëson tretjen, forcon sistemin imunitar, ul temperaturën, lufton inflamacionin, pastron organizmin dhe forcon shëndetin e trurit.

Pazia është një burim i mirë i kalciumit, magnezit dhe vitaminës K.

Konsumimi i mjaftueshëm i vitaminës K çon në modifikimin e proteinave të kockave.

Përmirëson përthithjen e kalciumit dhe parandalon formimin e osteoporozës.

Pazia përmban sasi të larta të kaliumit dhe të ulëta të natriumit.

Ajo përmban antioksidantë që ulin tensionin e gjakut dhe stresin e zemrës.

Mban emrin botanik Beta vulgaris subsp. cicla. Pazia është një burim fantastik vitaminash, ushqyesish dhe përbërësish organikë që përfshijnë vitaminën K, C, A, E, riboflavinën dhe vitaminën B6.

Ajo përmban magnez, mangan, kalium, hekur, natrium dhe bakër.

Laboti

Mjaftojnë katër deri në pesë gjethe të labotit të egër për të shfrytëzuar lëngun dhe pastruar gjakun.

Laboti i egër (Chenopodium Album) përmban shumë minerale të rëndësishme siç janë: kalciumi, hekuri, kaliumi, fosfori, magnezi dhe zinku.

Laboti përmirëson oreksin, përmirëson nivelet e hemoglobinës dhe është i pasur me aminoacide.

Lëngu i gjetheve të labotit përdoret në mjekësinë popullore kundër paraziteve intestinalë.

Nëse fëmijët tuaj vuajnë nga ky problem, atëherë duhet të konsumojnë labot të egër rregullisht për disa ditë.

Si ta konsumoni

Merrni 10-15 ml lëng të gjetheve të labotit. Shtoni kripë deti dhe pijeni tre herë në ditë pas çdo vakti. Gjethet e labotit të egër janë ideale për mëlçinë, tëmthin dhe shpretkën.

Nëse dëshironi të ruani shëndetin e sistemit tretës, atëherë duhet të konsumoni 10 ml të lëngut të gjetheve të labotit të egër.

Laboti i egër ndihmon dhe funksionon kundër gurëve në veshka. Merrni gjethet, shtypini dhe grijini deri sa të nxjerrin lëng dhe merrni 10-15 mg në ditë me ose pa ujë.

Këto bimë mund të përdoren në sallata apo supa, pas zierjes, por edhe lëngu i tyre ka shumë vlera, ashtu si edhe vetë gjethet./AgroWeb.org