Perimet e Pasura me Kalium – Mburoja e Organizmit në Dimër

33 0

Për fat të mirë, perimet e pasura me kalium janë të larmishme dhe të shumta.

Nëse jeni në kërkim të një ushqimi të pasur me kalium, me siguri banania është zgjedhja juaj e parë, e ndoshta e vetmja.

Përse kemi nevojë për kalium

Kaliumi është një elektrolit që na ndihmon të qëndrojmë të hidratuar. Kaliumi kontrollon tensionin e gjakut, mbron zemrën, shëndetin e nervave dhe të trurit.

Studimet mbi femrat pas menopauzës treguan se, ushqimet e pasura me kalium parandalojnë atakun në tru.

Kaliumi është i domosdoshëm për kocka të forta sepse ndihmon organizmin të ruajë kalciumin e akumuluar. AgroWeb.org ju rekomandon ushqimet e mëposhtme të pasura me kalium që ia kalojnë bananes.

Krahasimi i përmbajtjes së kaliumit tek ushqimet

Disa ushqime siç janë arrorët dhe farat kanë më shumë kalium për filxhan se një banane, por nëse marrim filxhanin për njësi matëse, atëherë na duhet të pranojmë se racioni që konsumohet është i tepruar.

Një filxhan me kikirikë plotëson 27 përqind të nevojës ditore për kalium, por askush nuk ulet të hajë një filxhan me kikirikë çdo ditë.

Një banane mesatare të plotëson 12% të nevojës ditore për kalium. Të gjitha ushqimet e përmendura më poshtë, kanë më shumë kalium për racion se një banane mesatare:

Patatja e pjekur: 26%

Një patate mesatare e pjekur me gjithë lëkurë plotëson 26% të nevojës ditore për kalium, që do të thotë dyfishin e asaj që ofron bananja.

Patatja e ëmbël: 25%

Një patate mesatare e pjekur me lëkurë ka 25% më shumë kalium se një banane mesatare.

Gjethet e panxharit: 19%

Barishtet e panxharit janë të pasura me kalcium por edhe me kalium. Një gjysmë filxhani me gjethe të ziera të panxharit plotëson 19 përqind të nevojës për kalium në ditë.

Pazia: 14%

Pazia është e pasur me kalium. Një gjysmë filxhani me këto gjethe ofron më shumë kalium se banania dhe ka 18 kalori.

Fasulet e bardha: 34%

Një filxhan me fasule të bardha plotëson 34% të nevojës ditore me kalium, ose trefishin e asaj që ofron bananja.

Fasulet e zeza: 17%

Edhe të zezat janë të pasura me kalium. Një filxhan me fasule të zeza jep 5% më shumë kalium/racion se një banane.

Misri: 14%

Misri është gjithashtu i pasur me kalium. Një filxhan me misra plotëson 14% të nevojës ditore për kalium.

Fasulet e kuqe: 20%

Një filxhan me fasule të kuqe plotëson 1/5 e nevojës ditore për kalium.

Kjo listë ushqimesh do t’ju japë jo vetëm kalium por edhe vitamina dhe minerale të domosdoshme./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.