Problemet Hormonale tek Gratë – Si të Riktheni Balancën sipas Ekspertëve

38 0

Problemet e disbalancës hormonale prekin pothuajse 70 – 80% të grave në të gjithë botën edhe pse shumica e tyre mund të jetojnë me këtë problem gjatë gjithë jetës pa e vënë re.

Problemet hormonale ndodhin kur niveli i hormoneve është mbi ose nën nivelin normal në rrjedhën e gjakut.

Hormonet janë kimikate që prodhohen nga gjëndrat e sistemit endokrin të cilat i tregojnë qelizave, indeve dhe organeve se çfarë duhet të bëjnë.

Ato janë përgjegjëse për rregullimin e shumë funksioneve të rëndësishme në trup si:

 • Humori
 • Temperatura e trupit
 • Metabolizmi
 • Ritmi i rrahjeve të zemrës
 • Gjumit
 • Ciklit të riprodhimit
 • Rritjes
 • Stresit

Nivelet e hormoneve në trupin e femrave pësojnë luhatje në periudha të caktuara si para ose gjatë menstruacioneve, gjatë shtatëzanisë apo menopauzës.

Disbalanca e hormoneve femërore është e zakonshme në hormonet e steroideve, adrenalinës, hormonet e rritjes, insulinë, estrogjen dhe progesteron, një hormon që prodhohet nga vezoret dhe ju ndihmon të flini gjumë.

Simptomat

Disbalancat hormonale mund të ndikojnë rehatinë, përqëndrimin, shëndetin, performancën në punë si dhe edhe marrëdhëniet me njerëzit tuaj të afërt.

 • Shtim ose humbje peshe
 • Fryrje barku
 • Sindroma para menstruale si dhimbje koke, luhatje humori etj
 • Gjendje ankthi, depresion apo artimi
 • Akne
 • Rënie ose hollim floku
 • Infertilitet
 • Djersitje gjatë natës
 • Pagjumësi
 • Probleme me përqëndrimin
 • Probleme me shikimin
 • Lodhje e tejzgjatur

Ekspertja e pyetur nga AgroWeb, Adja Angjeli tregon disa këshilla që duhet të ndiqni për të parandaluar këto simptoma.

Çfarë duhet të bëni?

Disa këshilla në lidhje me mirëqenien holistike per problemet hormonale bazohen ne katër shtylla kryesore:

Ushqimi i shëndetshëm, duke evituar dieta limituese.

Ushqim i mbushur me vlera ushqyese si perimet plot proteina dhe karbohidrate të mira.
Marrja e suplementëve nga jashte me çajra dhe produkte organike të certifikuara bio që ndihmojnë në problematikat hormonale si për shembull Vitex Agnus Castus ose Inositol.
Ushtrime fizike të buta si për shembull pilates, joga, noti, ushtrimet me pak pesha, etj.
Reduktim i niveleve të stresit dhe ankthit të cilat janë të shpeshta tek gratë me probleme hormonale.
Këto këshilla janë mundësuar nga Adja Angjeli e cila është një Trajnere Shëndeti profesionise e certifikuar si “Life Coach” nga Noble Manhatan ltd dhe “Health Coach” nga Udemy ltd.
Disbalancat hormonale janë problematika të cilat nuk duhen neglizhuar, pasi pasojat mund të jenë të ndryshme.

Katër shtyllat më sipër janë hapat bazë që do t’ju ndihmojnë të riktheni balancat dhe të jetoni shëndetshëm duke parandaluar një sërë problemesh shëndetësore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.