Pse konsumimi i kafesë mund t’ju bëjë të ndiheni të përgjumur?

149 0

Shumica prej nesh nuk mund ta përballojmë ditën pa kafe në mëngjes.

Kafeina është një stimulues që supozohet se ju mban zgjuar, por nëse për ju konsumimi i kafesë do të thotë ‘gjumë’, nuk jeni të vetmit.

Shumë njerëz thonë se kafeja i bën ata të ndihen të përgjumur.

Kafeina nuk ju prish gjumin

Nëse jeni adhurues i kafesë, kemi një lajm të mirë për ju: një filxhan natën vonë nuk do të ndikojë në gjumin tuaj.

Një grup studiuesish arritën në përfundimin se pirja e kafesë brenda 4 orëve para gjumit nuk do t’ju ​​mbajë zgjuar natën.

Mund të zgjoheni duke u ndjerë më energjik

Pirja e një filxhani kafeje para se të flini mund të rrisë nivelet e energjisë.

Kur ndiheni të përgjumur, trupi prodhon adenozinë, një kimikat që nxit gjumin. Kafeina parandalon që adenozina të merret nga truri juaj.

Kjo është arsyeja pse pirja e kafesë para gjumit mund t’ju ​​ndihmojë të zgjoheni duke u ndier të freskët dhe plot energji.

Kafeja mund t’ju ​​bëjë të ndiheni të lodhur

A jeni ndjerë ndonjëherë sikur keni nevojë të shkoni në tualet pasi keni pirë kafe? Kjo ndodh sepse kafeina shërben si diuretik.

Kur trupi juaj humb lëngje, dehidrimi hyn në fuqi, i cili, nga ana tjetër, mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur dhe të përgjumur.

Ul nivelet e glukozës në gjak

Kur trupi juaj merr sheqerna të përpunuar, nivelet e glukozës në gjak fillojnë të ulen.

Si rezultat, mund të ndjeni mungesë energjie dhe lodhje.

Trupi juaj mund ta shndërrojë stresin në përgjumje

A e keni vërejtur ndonjëherë që filxhani i kafesë mund t’ju shkaktojë nervozizëm?

Kjo pasi pirja e kafesë dyfishon nivelet e hormoneve të stresit në trupin tuaj, edhe nëse pini të njëjtën sasi çdo ditë.

Dhe pasi të ketë kaluar përgjigjja fillestare ndaj stresit, ju mund të flini për të përpunuar përvojën, pasi përgjumja dhe lodhja janë mënyra natyrore që trupi zgjedh për të reaguar ndaj stresit./Burimi:Panorama