Regjimi I Duhur Kundër Plakjes – Rregullat Që Duhet Të Ndiqni

5 0

Lëkura është një nga hasrat më të mira për të kuptuar se ç’ndodh edhe brenda trupit.

Njollat, vijëzimet e holla në lëkurë, shenjat apo element të tjera që mund ta ndikojnë atë janë një tregues i shëndetit të plotë të organizmit.

E duke mbajtur këtë në mendje, sekreti për një rini të përhershme dhe lëkurë më të re e të rigjeneruar fillon pikërisht nga brenda.

Ne jemi çfarë hamë dhe kjo është mëse e vërtetë në çdo rast.

Ndaj për të qëndruar gjithnjë në formë e për një lëkurë pa rrudha ktheni sytë nga çdo gjë që konsumoni.

Në këtë artikull AgroWeb.org ju shpjegon dietën e duhur për të ruajtur lëkurën dhe të gjithë shëndetin tuaj.

Çfarë të konsumoni

Vaj ulliri

Peshk

Qumësht pa yndyrë

Ujë ose çaj

Fruta dhe perime

Vezë

Arrorë

Bishtajorë

Konsumoni më pak

Gjalpë

Mish të kuq

Ëmbëlsira

Pije me gaz

Qumësht me yndyrë

Margarinë

Patate

Më shumë Vitaminë C

Në luftën kundër rrudhave apo shenjave në fytyrë, vitamina C është një nga mënyrat më të mira për ta bërë këtë.

Pra konsumoni sa më shumë fruta dhe perime pasi janë një burim i mirë vitaminash dhe antioksidantësh të cilët frenojnë radokalet e lira dhe plakjen.

Pini një gotë me lëng portokalli çdo mëngjes, konsumoni më shumë speca të kuq dhe rrush gjatë drekës dhe më shumë brokoli në vaktin e darkës.

Këto kombinojini me ushqime të tjera të pasur ame vitamina duke filluar që nga bishtajoret apo peshku.

Më shumë Omega-3

Nëse ju ndodh shpesh të konsumoni vakte jashtë shtëpisë për shkak të punës, sigurohuni të konsumoni ushqime me yndyrna të shëndetshme.

Kështu është edhe salmoni, i pasur me omega-3 i cili ul shfaqjen e rrudhave në lëkurë me 25%.

Mund të konsumoni edhe ushqime të tjera si arrat, vaji i peshkur apo farat e linit si burime të mira të omega -3

Më pak sheqer dhe bukë

Në çdo 50 gramë karbohirate që konsumoni, rrisku pë rtë zhvilluar rrudha apo shenja në lëkurë rritet me 28% sipas ekspertëve.

Kjo mund të lidhet me disa molekula të cilat formohen nga sheqeri dhe proteinat të cilat sulmojnë kolagjenin dhe elastinën duke e bërë lëkurën të duket më e vjetër.

Nëse ju pihet diçka e ëmbël gjatë darkave zgjidhni të konsumoni një filxhan çaj me mjaltë apo me qumësht pa yndyrë dhe kakao./AgroWeb.org