Të shumtë janë ata njerëz që shkojnë të frikësuar në urgjencë sepse vuajnë nga dhimbjet e forta në kraharor.

Këto dhimbje nxiten kur muskuli i zemrës nuk furnizohet mjaftueshëm me oksigjen.

Njerëzit që përjetojnë këto dhimbje thonë se kanë shtrëngim, ngushtim, jo vetëm në kraharor por edhe në shpinë.

Shtrëngimet në kraharor, simptomat dhe kurat

Kjo sëmundje shoqërohet me dhimbje abdominale, të shpinës, qafës, nofullës dhe supeve.

Simptoma të tjera janë: të përzierat, lodhje, vështirësi në frymëmarrje, djersitje dhe marramendje.

Gratë mund t’i përjetojnë këto simptoma pa ndier shtrëngim në kraharor.

Duhanpirja, diabeti, kolesteroli, tensioni i lartë i gjakut, jeta sedentare dhe problemet e trashëgueshme familjare janë faktorë rreziku.

Simptomat e kësaj dhimbjeje janë të ngjashme me ato të atakut në zemër.

Ndryshimi mes të dyjave qëndron në faktin se dhimbja e thjeshtë e kraharorit  nuk është aq e fortë sa ajo e atakut në zemër dhe nuk zgjat më shumë se 5-10 minuta.

Zakonisht, dhimbja në kraharor ikën menjëherë pas marrjes së ilaçeve kundër dhimbjes.

Megjithatë, dhimbja në kraharor mund të jetë një shenjë paralajmëruese për një atak zemre në të ardhmen.

Ju mund të përdorni disa kura ose produkte që gjenden lehtësisht në shtëpi për të zhbllokuar arteriet dhe zbutur frekuencën e këtyre dhimbjeve.

Hudhra

Hudhra është një prej kurave më të mira në shtëpi kundër dhimbjes në kraharor.

Shkencëtarët thonë se konsumi i rregullt i hudhrës vonon dhe parandalon sëmundjet kardiovaskulare.

Hudhra ul kolesterolin dhe i mban enët e gjakut të pastra, duke mundësuar furnizim të pasur të zemrës me oksigjen.

Shtoni gjysëm luge çaji me lëng hudhre në një gotë me ujë të ngrohtë dhe pijeni.

Konsumoni 1 ose 2 thelpinj hudhre me ujë çdo mëngjes me stomak bosh.

Xhenxhefili

Xhenxhefili ul kolesterolin dhe mbron enët e gjakut nga dëmet e shkaktuara prej tij.

Kur prekeni nga dhimbja në kraharor, pini një gotë me çaj xhenxhefili.

Për këtë ju duhen: 1 lugë gjelle me xhenxhefil të grirë në një filxhan me ujë të ngrohtë.

Lërini së bashku për 5 minuta dhe më pas kullojeni.

Për një shëndet më të mirë të zemrës, hani një copë të vogël xhenxhefili me stomak bosh.

Speci djegës

Speci djegës lufton inflamacionin dhe rregullon qarkullimin e gjakut.

Shtoni gjysëm ose  një lugë të plotë çaji me spec djegës pluhur në një gotë me qumësht ose lëng frutash.

Pijeni dhe dhimbja do të ikë për pak minuta.

Borziloku

Borziloku përmban magnez dhe përmirëson qarkullimin e gjakut duke qetësuar enët dhe muskulin e zemrës.

Antioksidantët parandalojnë akumulimin e kolesterolit.

Nëse keni dhimbje në kraharor, përtypni 8-10 gjethe të freskëta borziloku ose pini një gotë me çaj borziloku.

Ju mund të pini nga një lugë çaji me lëng borziloku bashkë me një lugë mjaltë çdo ditë me stomak bosh.

Bajamet

Bajamet janë të pasura me acide yndyrore polio-të-pangopura që ulin kolesterolin dhe mirëmbajnë zemrën.

Përzieni sasi të barabarta të vajit të bajames dhe vajit të trëndafilit dhe lyejeni kraharorin.

Përpiquni të konsumoni një grusht bajame në ditë për të mbajtur larg sëmundjet e zemrës.

Acidet yndyrore Omega-3

Konsumoni më shumë ushqime të pasura me acide yndyrore omega-3.

Hani dy ose tre racione me peshk si ton, troftë, salmon, sardele, skumbri në javë.

Konsumoni edhe farat e linit, chia, arrat, sojën, kungullin e verdhë dhe vaj ulliri.

Këshilla shtesë

Pini lëng shege

Gatuani me vaj ulliri ekstra të virgjër, sepse përmirëson qarkullimin e gjakut.

Hani ngadalë

Shmangni ambientet shumë të ftohta.

Shmangni stresin

Përpiquni të humbni në peshë nëse jeni mbipeshë

Kufizoni alkolin dhe kafenë

Mos pini duhan

Mbani nën kontroll tensionin e gjakut.

Nëse dhimbja në kraharor është e fortë dhe nuk largohet, atëherë shkoni në spital menjëherë sepse mund të jeni duke kaluar një atak në zemër./AgroWeb.org