nga AgroWeb më 20 May, 2022

Kujdesi I Duhur Për Begonian Me Gjethe Të Pikturuara

Rex Begonia, e njohur gjithashtu si begonia me gjethe të pikturuara ose begonia me gjethe shumëngjyrëshe, është një bimë shumëvjeçare tropikale e famshme pikërisht për gjethet e saj karakterisitke. Skajet e jashtme të gjethes janë zakonisht në jeshile të errët, ndërsa pjesa e brendshme mund të jetë me nuanca rozë, të kuqe, argjendi ose vjollcë. […]

nga AgroWeb më 20 May, 2022

Çfarë Duhet Të Dini Përpara Se Të Blini Një Hekur Për Hekurosje? Zbulojeni Këtu

Sipas shumë hulumtimeve, hekurosja është puna më pak e pëlqyer nga të gjitha punët e shtëpisë. Edhe pse shpesh përpiqeni si e si ta shmangni, ka disa raste ku hekurosja është e domosdoshme. Që ky proces të thjeshtësohet edhe më tepër është e rëndësishme të zgjidhni edhe një hekur cilësor. AgroWeb.org ju vjen në ndihmë […]

nga AgroWeb më 20 May, 2022

Studimi: Ushqim në Hapësirë, Në Hënë Mund të Kultivohet Sallatë

Shkencëtarët kanë mbjellë bimë në dheun e marrë nga sipërfaqja e Hënës. Kjo është një shenjë që tregon se njerëzit mund të jetojnë një ditë në Hënë, mund ta sigurojnë atje ushqimin dhe të prodhojnë ujin.Studiuesit e Universitetit të Floridës thonë se kanë mbjellë bimë në dheun e marrë nga Hëna dhe kanë zbuluar atë, […]

nga AgroWeb më 19 May, 2022

Shëndeti i Bimëve në Kopshtin Tuaj – Cila Kërpudhë është e Mirë dhe cila është e Keqe

Do ta keni vënë re që ka shumë lloje kërpudhash. Disa i bëjnë mirë bimës dhe disa janë të dëmshme. Cila kërpudhë duhet të inkurajohet që të rritet dhe cila duhet të ndalohet në kopsht ose në serë? Kërpudha e dëmshme Shembujt më të zakonshëm të kërpudhave të padëshiruara janë myku dhe njollat e gjetheve. […]

nga AgroWeb më 19 May, 2022

Kur Duhet t’i Ujisni Lulet në Mëngjes Apo në Mbrëmje

Temperaturat e nxehta janë ulur këmbëkryq në vendin tonë duke nxjerrë në pah nevojën jetësore për hidratim të vazhdueshëm. Të njëjtat nevoja për freski dhe ujë mund të kenë edhe bimët tuaja të preferuara. Ekspertët e AgroWeb.org kanë përpiluar një listë këshillash të nevojshme për garantimin e shëndetit të bimëve tuaja shtëpiake dhe për përballimin […]

nga AgroWeb më 13 May, 2022

Si të Mbani Larg Insektet nga Lulet e Shtëpisë

Insektet vijnë gjithmonë paftuar në shtëpitë dhe kopshtet tona duke shkaktuar shumë dëme. Ato mund të eliminohen lehtë falë mënyrave të mëposhtme të rekomanduara nga AgroWeb.org Solucion Spërkatës Me Hudhër Dhe Mente Ekspertët sugjerojnë përzierjen e disa gjetheve të mentes me thelbinj hudhre në një mikser. Më pas shtoni pak spec djegës dhe një pikë […]

nga AgroWeb më 12 May, 2022

Trëndafila Mahnitës në Hapësirat e Shtëpisë – Si t’i Mbillni në Shtëpi

Një nga lulet më të mrekullueshme që gëzon syrin dhe mahnit shqisat me aromën dhe pamjen magjepsëse. AgroWeb.org ju sjell mënyrën se si t’i rrisni me sukses në hapësirat e shtëpive tuaja. Trëndafilat kanë një sezon mbjelljeje edhe në këtë periudhë. Kur të keni zgjedhur llojin e trëndafilit që dëshironi ta rrisni vetë, vendosni për […]

nga AgroWeb më 10 May, 2022

6 Mënyra Si Të Shpenzoni Më Pak Para Kur Blini Ushqime

Kur bie fjala për buxhetin javor të ushqimeve është interesante të mësoni si njerëzit blejnë, sa shpenzojnë, si kursejnë, çfarë blejnë dhe çfarë jo. Në këtë mënyrë ju mund të merrni këshilla të zgjuara dhe ide më të mira për kursim. Edhe pse në ditët e sotme mund të jetë gjithnjë e më e vështirë […]

nga AgroWeb më 10 May, 2022

Përdorimet Interesante të Hirit në Shtëpi dhe Kopësht

Zjarret si çdo fenomen tjetër i natyrës kanë një qëllim ekologjik. Zjarret që ndodhin natyralisht, jo ato të nxitura nga njeriu i çelin rrugën shumë ndryshimeve pozitive. Ato pastrojnë barërat e këqija dhe ndihmojnë rritjen e bimësisë së re duke përmirësuar habitatin natyral të shumë kafshëve dhe insekteve. Zjarret prodhojnë edhe hi që përmban elemente […]

nga AgroWeb më 6 May, 2022

5 Bimët Më Të Vështira Për T’u Rritur Në Kopësht

Ka disa bimë zbukuruese e madje edhe disa perime të zakonshme që do të donim t’i kishim në kopshtet tona. Por pas disa ditësh, fillojmë të kuptojmë se disa prej tyre nuk janë aq të lehta për t’u rritur, prandaj ka pak gjasa t’i shihni nëpër oborre. Përpara se të filloni me rritjen e tyre […]

nga AgroWeb më 28 April, 2022

Për Dekorimin e Shtëpisë – Si të Zgjidhni Lulet dhe Bimët për Çdo Ambient

Një nga proceset më të preferuara të dekorimit të shtëpisë, janë detajet. Janë pikërisht prekjet e vogla të cilat shpesh bëjnë diferencën e mund t’ju bëjnë të ndiheni sikur po jetoni në një shtëpi të re. Ky proces mjaft interesant ka hiletë e veta të vogla të cilat e bëjnë të gjithin shumë më të […]

nga AgroWeb më 28 April, 2022

Si të Zbusni Sërisht Peshqirët e Përdorur – Mënyra të Thjeshta në Shtëpi

Peshqirët janë pa dyshim një ndër gjërat më të përdorura në shtëpi. Duke qënë se janë vetëm një përdorimësh duhen larë shumë shpesh. Për pasojë do të kenë tendencën të bëhen më të ashpër dhe të thajnë më pak lëkurën tuaj. Për të parandaluar që peshqirët tuaj të forcohen dhe për t’i pasur për një […]