nga AgroWeb më 23 June, 2022

Mikseri i Dorës – Çfarë Duhet Të Keni Parasysh Përpara Se Ta Blini

Duhen vite përvojë për të përgatitur recetat pa mundim dhe në mënyra të ndryshme, por me një mikser dore mund ta bëni këtë menjëherë dhe pa shumë mundim. AgroWeb.org ju jep disa këshilla se si t’i zgjidhni me zgjuarsi këto paisje në mënyrë që t’ju shërbejnë më së miri dhe sa më gjatë. Zgjidhni një […]

nga AgroWeb më 22 June, 2022

Si të Mbjellim Selino në Shtëpi – Hapat e Thjeshtë që Duhet të Ndiqni

Grekët e lashtë kanë qenë të parët që e kanë përdorur selinonë kundër një problemi të tillë. Vetë Hipokrati thuhet ta ketë rekomanduar selinonë për trajtimet e tensionit nervor, një efekt anësor i tensionit të lartë të gjakut. Nga ana tjetër, në mjekësinë e lashtë kineze, selinoja përdoret edhe për të mbajtur nën kontroll sheqernat […]

nga AgroWeb më 21 June, 2022

Cilat Janë Lulet më të Shtrenjta në Botë dhe Ku Gjenden Ato

Natyra i përket kujdo e sidomos kur bëhet fjalë për lulet e ndryshme që shoqërojnë ambientet tona përgjatë gjithë vitit. Mund të gjeni një lule për çdo rast nga vjeshta në pranverë  si simbol i stinëve, festave apo preferencave tuaja personale. Lidhja e njerëzve me lulet përveçse e hershme është edhe mjaft e veçantë pasi […]

nga AgroWeb më 17 June, 2022

Si të Zbardhni Peshqirët në Shtëpi me Metoda Natyrale

Përdoren shpesh dhe janë të pazëvendësueshëm në shtëpi, megjithëse shpesh nuk iu kushtohet rëndësia e duhur. Po flasim për peshqirët që me siguri e dini sa të nevojshëm janë e njëkohësisht edhe sa delikatë janë. Duke qënë se lahen edhe më shpesh nga rrobat apo copat e tjera në shtëpi, forcohen dhe vjetërsohen e njollosen […]

nga AgroWeb më 16 June, 2022

Pushimet Këtë Verë – Çfarë Duhet të Keni Patjetër me Vete?

Pas një viti pandemie duket se pak nga pak bota po i kthehet normalitetit të munguar. Pushimet verore janë në prag për të nisur, kufinjtë me vendet fqinje po hapen dhe vaksinat po aplikohen në shumicën e vendeve. Liria e lëvizjes po fitohet pak nga pak dhe njerëzit duket se po e shfrytëzojnë atë. Fundjavat […]

nga AgroWeb më 16 June, 2022

Bima që i Shton Humorin Gjithë Shtëpisë – Si të Mbillni Trumzën

Trumza është një bimë mjekësore e cila që në lashtësi është njohur si simbol i kurajos. Kjo bimë shumë vjeccare, gjysëm shkurre, me rrënjë të shtrira e  kërcenj të gjatë është mirëbërëse për shëndetin e njeriut që nga këmbët deri tek koka. Efekti kryesor është ai kundër mërzisë, trishtimit dhe rikthimit të humorit, që e bën trumzën […]

nga AgroWeb më 15 June, 2022

Pse Domatet Në Kopshtin Tuaj Nuk Po Piqen – 4 Mënyra që Ju Ndihmojnë

Nëse prej kohësh po përqeni të rrisni domate në kopshtin tuaj dhe ato akoma nuk po piqen, duhet të dini se kjo është diçka që ndodh shpesh dhe nuk keni përse të shqetësoheni. AgroWeb.org ju njeh fillimisht me arsyen se përse kjo ndodh dhe më pas me disa metoda të cilat janë efikase në përshpejtimin […]

nga AgroWeb më 14 June, 2022

Lule Vathi – Si të Mbillni dhe të Përkujdeseni për Bimën Ekzotike

Lule Vathi është një nga bimët që prodhon ndër lulet më ekzotike dhe të bukura në botë. Botanistët numërojnë plot 100 lloje të këtyre luleve që variojnë në bazë të ngjyrës dhe paraqitjes. Lulet konsiderohen si bimë shumë të thjeshta dhe të lehta për tu mbjellë, veçanërisht nga njerëzit që kanë ballkone të mëdha, veranda […]

nga AgroWeb më 13 June, 2022

Faktorët që Ndikojnë në Rritjen dhe Lulëzimin e Bimëve

Rritja e bimëve të shkëlqyera mund të jetë mjaft e vështirë, për shkak se ekzistojnë 6 faktorë që ndikojnë në rritjen dhe lulëzimin e prodhimit tuaj: ushqimi, furnizimi me ujë, intensiteti i dritës, oksigjeni dhe CO2. Vazhdoni të lexoni, sepse do ta shpjegojmë më hollësisht ndikimin e tyre. Shpjegimi i rritjes Të fillojmë me njohjen […]

nga AgroWeb më 10 June, 2022

Furra E Firmës Bosch Apo Miele – Cila Është Më E Mira?

Qofshin Bosch apo Miele, që të dyja kanë një vend të rëndësishëm në industrinë e pajisjeve shtëpiake. Duke filluar nga furrat apo pjatalarëset, në treg mund të gjeni çdo paisje elektroshtëpiake që mban emrin e tyre. Në fakt, sa herë që duhet të blini një furrë të re, këto të dyja janë rekomandimi më i […]

nga AgroWeb më 9 June, 2022

Si të Mbillni Dafina në Vazo – Shije, Shëndet dhe Mbarësi në Shtëpi

Dafina nuk është thjeshtë një erëz që i shton shije fantastike gatimeve por mbi të gjitha ajo është e pasur me vlera të jashtëzakonshme shëndetësore Dafinën e gjejmë të mbjellë në shumë kopshte dhe hapësira të gjelbëra. Nëse dëshironi, mund të merrni një degë të hollë të pemës së dafinës. Dega duhet të ketë një […]

nga AgroWeb më 8 June, 2022

Aksesorët që Ju Duhen për Një Mini-Palestër në Shtëpi

Temperatura e lartë dhe ruajtja e distancës janë dekurajuese për njerëzit që janë në mëdyshje për frekuentimin e palestrës. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që aktiviteti fizik duhet lënë mënjanë për këtë shkak. Sot ju këshillojnë mbi 4 pajisjet dhe aksesorët që ju nevojiten për të krijuar një mini-palestër mjaft komode në shtëpinë tuaj. […]