nga AgroWeb më 8 November, 2022

Si të Largoni Njollat e Shegës nga Rrobat Tuaja

Shega njihet si një nga frutat më të shëndetshëm për organizmin e njeriut. Kokrrat e saj si rubinë të kuq, janë thesare që duhen nxjerrë nëpërmjet disa teknikave të caktuara. Nëse nuk tregoni kujdes në hapjen e shegës, me siguri do të keni njolla në duar e në rroba që pastrohen me vështirësi. Si Të […]

nga AgroWeb më 2 November, 2022

Perimet Që Mund T’i Mbillni Në Dimër

Perimet e dimrit janë një mënyrë ideale për tu marrë me kopshtari, pavarësisht temperaturave të ftohta. Mbjellja e perimeve të caktuara në këtë stinë është plot fitim jo vetëm për shëndetin tuaj por edhe kohën e lirë. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për perimet më të mira që mund të mbillni në […]

nga AgroWeb më 1 November, 2022

7 Gjërat Që Nuk Duhet T’i Mbani Kurrë Në Hapësirën Poshtë Lavamanit

Hapësira nën lavamanin e kuzhinës ose të banjës tuaj, mund të duket si një vend i mirë për të ruajtur disa sende, por jo gjithçka mund të vendoset në mënyrë të sigurt në këto hapësira. Errësira dhe shpesh të lagështia, mund të krijojnë një ambient perfekt për rritjen e mykut dhe rrjedhjes së ujit, të […]

nga AgroWeb më 31 October, 2022

Këshillat e Duhura Për Rritjen e Pemëve Të Agrumeve Në Ambientet e Mbyllura

Nëse dëshironi të rrisni pemë argumesh në ballkonin e shtëpisë, AgroWeb.org këshillon të zgjidhni varietetet “xhuxhe”. Bimë të tilla janë shartuar në mënyrë të tillë që pema të mos rritet shumë dhe të jenë të përshtatshme për kultivim edhe në ambiente të mbylluara. Në këtë artikull AgroWeb.org ju njeh me disa këshilla të vlefshme për […]

nga AgroWeb më 28 October, 2022

Gabimet në Kuzhinë që Helmojnë Ushqimin

Rreziqet që i kanosen shëndetit tonë e kanë shpesh pikënisjen nga vendi ynë i preferuar, kuzhina. Sado që të përpiqemi të ushqehemi shëndetshëm, procesi i gatimit dhe mënyra e përpunimit të ushqimit në kuzhinë është tejet i rëndësishëm. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për gabimet që jeni dukë bërë në kuzhinë, të […]

nga AgroWeb më 28 October, 2022

Si Të Kurseni Në Blerjet e Përditshme – Këshilla Si Të Ushqeheni Mirë Dhe Të Shpenzoni Pak

Të gjithë përpiqemi të shpenzojmë pak dhe të kursejmë, edhe pse kjo gjë në ditët e sotme është bërë mjaft e vështirë. Por edhe nëse ju duhet t’i reduktoni shpenzimet, kjo nuk do të thotë se ju nuk mund të ushqeheni mirë. AgroWeb.org ju njeh më poshtë me disa këshilla mjaft të vlefshme si të […]

nga AgroWeb më 28 October, 2022

Si Të Bëni Vetë në Shtëpi Zbutësin e Rrobave

Zbutësi i rrobave për shumë njerëz është i domosdoshëm për larjen e duhur të rrobave. Në fakt, është një element që i jep veshjeve tona butësi dhe aromë fantastike. Por pse ta blini gjatë gjithë kohës kur ju vetë mund ta përgatisni në shtëpi? Vetëm me përbërës natyralë dhe të lirë, AgroWeb.org ju njeh më […]

nga AgroWeb më 28 October, 2022

Si Të Mbillni Dhe Të Kujdeseni Për Lulen e Parave

Pilea peperomiodes, e njohur edhe si lulja e parave, përbëhet nga gjethe të bukura dhe të pazakonta. Në Kinë, besohet se kjo bimë tërheq paratë, pandaj edhe emri i saj është i tillë. Një bimë e lehtë për tu rritur, e përshtatshme për fillestarët pasi mund të jetojë për një kohë të gjatë pa pasur […]

nga AgroWeb më 27 October, 2022

Pse Është e Rëndësishme të Pastroni Pjatalarësen – Zgjidhja Natyrale

Me të drejtë mund t’ju duket e tepërt të pastroni pjatalarësen, pasi ajo është projektuar për të larë enët. Por e vërteta është është se edhe pjatalarësja ka nevojë të pastrohet herë pas here, veçanërisht nëse e përdorni shpesh. Pse është e nevojshme të pastroni pjatalarësen? Pjatalarëset largojnë mbetjet e ushqimit me ndihmën e ujit […]

nga AgroWeb më 26 October, 2022

Llojet e Shtresave Të Dyshekut – Zbuloni Cila Është Më e Mira Për Ju

Shtresat e dyshekut shpesh përdoren për të kompensuar të metat e sipërfaqes së dyshekut tuaj aktual. Nëse keni vështirësi në fjetje për shkak të parehatisë së dyshekut, një shtresë e sipërme dysheku mund t’ju ndihmojë të kompensoni disa nga difektet e tij dhe të flini më mirë. AgroWeb.org ju njeh më poshtë me disa shembuj […]

nga AgroWeb më 26 October, 2022

Mënyra më e Lehtë për Mbjelljen e Aloe Vera – Ndiqeni Këtu

Të gjitha vlerat e Aloe Verës duhet t’ju frymëzojnë që të mësoni të rrisni këtë bimë në shtëpinë tuaj. Bima ka nevojë për pak përkujdesje, pak ujë dhe lulëzon vetë. Për të mësuar më tepër mbi disa nga mënyrat më të mira dhe të thjeshta të mbjelljes së Aloe Veras, AgroWeb.org ju fton të shikoni […]

nga AgroWeb më 25 October, 2022

Si të Pastroni Lavatriçen në Mënyrën e Duhur

Të dish se si të pastrosh lavatriçen mund të duket e panevojshme, por edhe nëse përdorni detergjentin më të mirë ose produkte tërësisht natyrale, ato kanë nevojë për pastrim të thellë herë pas here. Nëse nuk e pastroni asnjëherë lavatriçen tuaj, kjo mund të shkurtojë jetëgjatësinë e saj. Dhe padyshim që nuk është një artikull […]