nga AgroWeb më 10 August, 2022

MiniPemët, Fruta të Freskëta nga Ballkoni Juaj

Mbaj mend si sot, ditën kur pas më shumë se 10 vitesh përpjekje, babit iu mbush mendja që shtëpinë private t’ia jepnin një firme për të ndërtuar pallat. Isha lindur e rritur në atë shtëpi. Kisha hapësira pafund për të luajtur dhe e preferuara ime ishte të rrija në majë të hurmave e kumbullës, ndërsa […]

nga AgroWeb më 10 August, 2022

Mënyra më e Mirë se si të Thani Gjethet e Dafinës

Gjethet e dafinës gjejnë përdorim në receta të ndryshme të mishit, supave, salcave dhe pjatave të tjera plot shije. Kjo bimë luan rol kryeson në shumë kura natyrale për probleme shëndetësore të frymëmarrjes apo inflamacionin. Në këtë artikull nga AgroWeb.org do të zbuloni mënyrën më të thjeshtë për t’i tharë gjethet e dafinës në kushte […]

nga AgroWeb më 8 August, 2022

5 Arsyet Përse Kuzhinës Tuaj I Duhet Një Grirës Elektrik Perimesh

Pandemia na ka bërë që të gjithë të kalojmë më shumë kohë në kuzhinë duke gatuar. Kjo kohë e kaluar në kuzhinë bëri që shumica prej nesh të kuptojnë nevojën dhe përfitimet e pajisjeve moderne të kuzhinës. Një prej tyre dhe ndoshta ai më i nënvlersuari, grirësi elektrik, është ndër më të dobishmit dhe më […]

nga AgroWeb më 8 August, 2022

Si të Sistemoni Dollapin në Mënyrë të Zgjuar

Kohët e fundit, pastrimi dhe rregullimi i dollapëve është transformuar nga një detyrë e mërzitshme shtëpie në një trend mode. Për këtë arsye, ekspertët e AgroWeb.org janë konsultuar me profesionistët për të marrë prej tyre këshillat më të mira se si duhet ruajtur rregulli dhe pastërtia në dollapët e rrobave. Rregulli i artë i sistemimit […]

nga AgroWeb më 4 August, 2022

Si Të Pastroni Një Ekspres Moka – Këshilla Për Ta Bërë Atë Të Shkëlqejë Si Në Fillim

Moka është një makineri që shërben për përgatitjen e kafesë, e cila u shpik gati 100 vjet më parë. Ata që e adhurojnë kafenë dhe janë meraklinj të mëdhenj, ja dinë mirë vlerën. Me kalimin e kohës dhe përdormin e shpeshë, ajo fillon të zërë njolla dhe të vjetërohet. Por me pastrimin e duhur, ju […]

nga AgroWeb më 3 August, 2022

Pesë Mënyra të Thjeshta për të Eliminuar Mizat e Frutave

Mizat e frutave janë të vogla por shkaktojnë një bezdi të madhe. Këto insekte tërhiqen pas lagështisë dhe produkteve të fermentuara. Kur qëndrojnë mbi fruta, lavaman, ushqime të prishura, shishe e të tjerë, mizat arrijnë të lëshojnë 500 vezë në një herë të vetme. AgroWeb.org ju këshillon më poshtë disa metoda krejt të thjeshta për […]

nga AgroWeb më 2 August, 2022

3 Llojet Më Të Mira Të Hekurit të Rrobave – Kujdes dhe Pastërti

Një hekur dhe me avull është një mjet thelbësor në arsenalin tuaj të kujdesit ndaj veshjeve. Një paisje e tillë me avull bën një punë mjaft të mirë për të lëmuar dhe larguar edhe rrudhat më kokëforta nga pëlhurat tuaja. AgroWeb.org në bazë të hulumtimeve të kryera, zbulon sot për ju se cilët janë 3 […]

nga AgroWeb më 2 August, 2022

Koha e Duhur për Mbledhjen dhe Tharjen e Kamomilit

Çaji i kamomilit është një nga çajrat bimorë më qetësues për trurin dhe shpirtin. Për lehtësi, konsumatori zgjedh çajrat me bustinë të cilat për fat të keq nuk ofrojnë vlerat e pastra shëndetësore të kamomilit. Kjo bimë e shkëlqyer për shëndetin mund të rritet mjaft lehtë në shtëpi. Ajo ka nevojë për pak përkujdesje, megjithatë […]

nga AgroWeb më 2 August, 2022

Bëjeni Vetë. Si të Mbillni Xhenxhefil në Shtëpi – Ndiqeni Këtu

Xhinxheri ose xhenxhefili konsiderohet si një prej bimëve më të shijshme dhe më të shëndetshme të planetit, vlerat e të cilit shkojnë përtej një stine të vetme. Për të mësuar më tepër mbi metodat për mbjelljen e xhenxhefilit, AgroWeb.org ju fton të shikoni shumë shkurt videon në fund të tekstit. Bima e xhenxhefilit kërkon një […]

nga AgroWeb më 1 August, 2022

Kur Ta Përdorni Pjatalarësen Për Të Konsumuar Më Pak Energji Dhe Për Të Kursyer Më Tepër Para

Pjatalarësja është pa dyshim, një nga pajisjet që të kursen kohë dhe mund, vetëm me një të shtypur të butonit. Ashtu si të gjitha pajisjet shtëpiake, ajo konsumon shumë energji elektrike dhe rrjedhimisht faturat mund të vijnë me një çmim më të lartë. Ndaj është thelbësore të mësoni se si ta përdorni atë në mënyrë […]

nga AgroWeb më 1 August, 2022

Si Të Rrisni Speca Djegës në Vazot e Shtëpisë

Specat djegës ndezin gatimet tuaja por edhe zbukurojnë shtëpitë me ngjyrat e tyre aq të bukura. Në vend që t’i blini në treg, rritini vetë në shtëpi që mos t’ju mungojnë kurrë. AgroWeb.org do t’ju mësojë se si të rrisni vetë specat djegës duke nisur që nga fara. Shumica e shitësve të farave do t’ju […]

nga AgroWeb më 28 July, 2022

Pse Tava E Pjekjes Deformohet Gjatë Gatimit – Si Ta Shmangni Këtë

Zhurmat e çuditshme që dëgjoni kur vendosni një tavë në furrë, janë për shkak të metalit që deformohet ndërsa zgjerohet dhe tkurret. Në fakt, kjo ndodh shpesh, veçanërisht nëse kanë disa vite përdorim ose janë shumë ta holla. Por çfarë efekti ka në gatim? A është e shëndetshme të gatuash ushqim në to? AgroWeb.org më […]