nga AgroWeb më 24 Nëntor, 2020

Çfarë Na Mori dhe Na Dha Covid-19

Kur uronim njëri-tjetrin, për ndërrimin e viteve, na dukej larg Kina dhe Whani. Por të gjithë ne kemi 8 muaj, që po luftojmë në disa fronte.  Si ka ndryshuar individi dhe shoqëria, në këtë situatë? Çfarë na ka dhënë dhe çfarë na ka marrë Covid 19-ta?“Na marrë lirinë për të lëvizur. Kushedi ku do kishim […]

nga AgroWeb më 24 Nëntor, 2020

OBSH: Deri në Mars të 2021-ës Mund të Kemi Vaksinën Kundër COVID-19

Një vaksinë kundër COVID-19 mund të jetë në dispozicion deri në mars të vitit 2021, gjë që së bashku me përparimet e tjera mund të ndryshojë thelbësisht rrjedhën e pandemisë, tha të hënën një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Bruce Aylward i tha asamblesë vjetore ministrore të OBSH-së se rezultatet e […]

nga AgroWeb më 20 Nëntor, 2020

Covidi në Supermarkete – Si të Ndiheni të Sigurtë?

Nëse ka diçka që përfshin rutinën tonë të përditshme është blerja e produkteve në Supermarket. Por, pandemia solli një normalitet të ri për të gjithë ne. Ndryshoi sjelljen e shoqërisë, mënyrën e jetesës dhe kujdesin e shtuar ndaj higjenës. Ajo që mbetet e njëjtë është vajtja drejt Supermarketeve për të marr produktet e nevojshme. Çdo […]

nga AgroWeb më 20 Nëntor, 2020

Çfarë Sugjerojnë Psikologët Për Të Shmangur Stresin Gjatë Këtyre Ditëve

Për shumë njerëz është tejet e vështirë që gjatë këtyre ditëve të qëndrojnë të qetë ndërsa marrin informacione pa fund rreth përhapjes së koronavirusit. “Zërit të Amerikës”  bisedoi me psikologët lidhur me disa prej mënyrave efektive për të luftuar ankthin e për të qëndruar të qetë gjatë kësaj periudhe sfiduese. Gjatë këtyre ditëve është e vështirë të mos shohësh lajmet në televizor që shfaqin ndër të tjera grafikë shqetësues rreth përhapjes së koronavirusit. Për disa njerëz kjo shkakton panik dhe rrit nivelin e ankthit. Sipas psikologes dhe shkencëtares MaryAlvord, paniku është një reagim i natyrshëm i njeriut ndaj stresit. “Ka të bëjë me atë se çfarë ndjejmë kur kemi nevojë për të mbijetuar. Ndaj ju shihni rafte në dyqane të boshatisur nga uji edhe pse nuk ka mungesë uji. Në të vërtetë nuk kemi nevojë për pesë koli me ujë. Tashmë dyqanet po kufizojnë sasinë që blihet nga çdo individ, në dytë tilla”, thotë Mary Alvord, Drejtore e Kërkimeve Klinike, në Shoqatën Amerikane të Psikologëve. Psikologët shtojnë se është jashtëzakonisht e rëndësishme të dish se ku t’i zgjedhësh lajmet gjatë këtyre ditëve në mënyrë që të jesh i mirë-informuar. Të Kontrollosh Emocionet E rëndësishme është thotë ekspertja është që të kontrollosh emocionet e të shmangësh panikun. “Madje mund ta shohim këtë gjë si mundësi. Po të qëndroni në shtëpi më shumë, mund të lidheni me të afërmit ose miqtë me të cilët nuk keni folur për një kohë të gjatë …çdo krizë mund te shihet simundësi”, thotë ajo. Psikologia VaileWright thotë se nuk duhet të nënvlerësojmë fuqinë e rutinës. Programimi dhe rutina na ndihmojnë të ruajmë qetësisë dhena jep ndjesinë e normalitetit që shumë njerëz mendojnë se u mungon. “Për t’u përgatitur mendërisht, duhet të bësh gjëra të tilla sikurse tëkujdesesh për veten. Është vërtet e rëndësishme që të ruash rutinën, të shkosh në shtrat në të njëjtën kohë çdo natë, e të zgjohesh në mëngjes sikurse gjatë një dite të normale pune. Mos e trajto si një ditë dëbore, por bëj dush e vishu. Hani vaktet si gjithmonë”. Psikologia klinike Irina Meliksetyan shton se mënyra se si një person i përgjigjet një situate krize varet shumë nga natyra e gjithë secilit. “Do të jetë më e vështirë për ata që janë tipa kryesisht të mbyllur, që janë ndërkohë të përfshirë nga ankthi, të jetojnë nën stres të vazhdueshëm. Biseda me të afërmit online Ata ndjehen veçanërisht të izoluar pasi nuk mund të takohen me njerëzit tek të cilët janë mësuar të mbështeten. Por fatmirësisht të gjithë kemi teknologjinë, kemi Skype e FaceTime. Kjo na ndihmon të vazhdojmë të komunikojmë me të dashurit, të […]

nga AgroWeb më 20 Nëntor, 2020

Njerëzit e Prekur Nga Covid-19 Rrëfejnë Sfidën e Madhe

COVID-19 po merr jetë njerëzish dita ditës me një ritëm që i ka lënë shkencëtarët gojëhapur. Mbi 537,873 njerëz janë infektuar prej tij tashmë dhe gjasat janë që ky numër të jetë më i lartë të nesërmen e këtij artikulli. Nga ana tjetër, mbi 124,564 njerëz janë infektuar prej tij por janë rikuperuar. Ata tashmë […]

nga AgroWeb më 20 Nëntor, 2020

A Transmetohet Covid-19 Përmes Ushqimit – Këshillat Nga EFSA

Nuk ka asnjë provë që koronavirusi i ri mund të transmetohet nga ushqimi. “Përvojat me shpërthime të mëparshme të epidemive që i atribuohen koronaviruseve, siç janë ato të SARS dhe MERS, tregojnë se transmetimi përmes konsumit të ushqimit nuk vërtetohet. Aktualisht nuk ka asnjë provë që coronavirus është i ndryshëm nga viruset e tjerë për […]

nga AgroWeb më 19 Nëntor, 2020

6 Arsye Përse Duhet Të Qeshni Edhe Në Kohë Pandemie

Pandemia e Koronavirusit ka tronditur rëndë themelet bazë të jetës së njeriut. Por pavarësisht vetë-izolimit dhe situatës së frikshme, njeriu jo vetëm që duhet të lajë duart e të kujdeset për veten dhe familjen por nuk duhet të harrojë të buzëqeshë. Tani në këto kohë, e qeshura është arma më e fortë ndaj mërzisë, trishtimit […]

nga AgroWeb më 10 Nëntor, 2020

Probiotikët Për Shëndetin – Përse Duhet t’i Merrni Patjetër Tani?

Pavarësisht strategjive të zbatuara anë e mbanë botës, shkalla e infeksionit të COVID-19 po rritet dita ditës duke vënë rrezik sistemet shëndetësore të të gjithë globit. Në një kohë kur industria farmaceutike është zhytur kokë e këmbë në kërkime shkencore për të zbuluar vaksinën, kjo e fundit nuk do të jetë gati në të ardhmen […]

nga AgroWeb më 6 Nëntor, 2020

Paralajmërimi i OBSH për Përhapjen e Covid 19 Gjatë Dimrit

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus bëri të ditur se “Disa muaj do të jenë të vështira kur të vijë dimri”.  Ghebreyesus, në një konferencën për shtyp të mbajtur në selinë e OBSH-së në Gjenevë, me anë të videokonferencës, deklaroi se epidemia “hyri në një fazë alarmante”.“Ndërsa hemisfera veriore […]

nga AgroWeb më 5 Nëntor, 2020

Si Të Përballoni Punën Nga Shtëpia – Këshillat e Duhura

Disa muaj më parë, 2020 u parashikua se do të ishte “viti i të punuarit nga shtëpia”. Por edhe ata që ishin më optimistë në këtë drejtim, nuk e mendonin kurrë se një gjë e tillë do të realizohej që në tremuajorin e parë të këtij viti. Ky ndryshim kaq i rëndësishëm, i të kaluarit […]

nga AgroWeb më 3 Nëntor, 2020

Strategjia për Gjurmimin e Kontakteve të të Infektuarve me Covid-19

Eugena Tomini, shefja e Shërbimit të Inteligjencës Epidemike në ISHP, sqaroi strategjinë e përdorur për të gjurmuar kontaktet e të infektuarve me Covid-19. Gjatë një interviste për emisionin ‘Me pak fjalë’ në Euronews, znj. Tomini theksoi se strategjia e ndjekur që në hapat e parë të pandemisë është mbështetur në rekomandimet e Qendrës Europiane të Kontrollit […]

nga AgroWeb më 3 Nëntor, 2020

Vetëm 6 % e Njerëzve u Infektuan me Covid në Ambjente të Hapura

Që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, studime të shumta kanë treguar se COVID-19 transmetohet në ambiente të mbyllura dhe studimi i fundit ka treguar se nga të gjitha rastet, gjashtë për qind e pacientëve morën virusin jashtë, kryesisht në koncerte dhe ngjarje sportive. Në një studim të 25.000 rasteve, i cili ende nuk është […]

nga AgroWeb më 3 Nëntor, 2020

Covid 19 – Simptomat që Nuk Duhen Neglizhuar te Fëmijët

Mjekja pediatre Valbona Shahini sqaron disa detaje rreth infektimeve me COVID-19 te fëmijët që sipas saj në muajt e fundit janë shtuar në masë. Mjekia sqaroi se numri i fëmijëve të prekur nga virusi është shtuar ashtu siç ka ndodhur me gjithë popullatën në tërësi edhe pse tek fëijët pasojat nuk kanë qenë aq të […]

nga AgroWeb më 22 Tetor, 2020

Filmi i Rikthehet Kinemasë – Rregullat që Duhet të Ndiqni Për të Qenë Të Sigurtë

Ky është lajmi më i gëzuar që mund të dëgjonit së fundmi. Nga 22 Tetori, kryeqytetit i rikthehet salla e kinemasë dhe kjo, as me shumë e as më pak, por në zemër të Tiranës, në “Kinema Millenium”. Nuk do të rendisim këtu të gjitha avantazhet e të pasurit një sallë kinemaje në mes të […]

nga AgroWeb më 20 Tetor, 2020

Sondazhi: 54% e Shqiptarëve janë Kundër Vaksinës së Covid-19

Pjesa më e madhe e shqiptarëve janë kundër marrjes së një vaksine që do të mund tí mbronte ata nga virusi i Covid-19, i cili prej shtatë muajsh ka ndikuar rrënjësisht ekonominë dhe mënyrën se si njerëzit punojnë e jetojnë. Në një sondazh të IDRA poll, dilemës së marrjes së vaksinës ose jo kur ajo […]

nga AgroWeb më 5 Tetor, 2020

OBSH: Shqipëria, jo më Mbyllje, “Mbrojtja më e Mirë, Maskat dhe Higjienizimi”

Në shumë vende të Europës janë rritur rastet e të prekurve nga Covid-19, çfarë ka shtuar,frikën se vala e dytë e pandemisë po mbërrin dhe mund të ketë një tjetër lock doën . Në Itali ka nisur mbyllja e klasave të veçanta për shkak të nxënësve pozitive me covid-19. Përfaqësuesja e OBSH-së në Tiranë, Bettina […]

nga AgroWeb më 5 Tetor, 2020

Forca Infektuese e Covid 19 në Rënie

Forca e virusit për të infektuar ka rënë po dhe simptomat e tij janë më të lehta. Në mes të tetorit pritet rritje e numrit të rasteve pasi në këtë periudhë kemi rastet më të pakta pasi janë rezultat i mujit gusht ku vera ka qenë disfavor të virusit ka shpjeguar anëtari i Komitetit teknik […]

nga AgroWeb më 30 Shtator, 2020

Covid-19, Gjermania Ndihmon Shqipërinë me Aparatura Spitalore

“Kapacitetet e terapisë intensive në aparatura jetëshpëtuese janë rritur me 50% për përballimin e situatës së shkaktuar si pasojë e COVID19”. Kështu u shpreh ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu gjatë ceremonisë së dorëzimit të dhjetë respiratorëve të rinj nga ambasadori i Gjermanisë në Tiranë. Duke vlerësuar kontributin e shtetit gjerman, znj. Manastirliu […]

nga AgroWeb më 30 Shtator, 2020

Afrimi i Gripit Stinor Pritet të Vështirësojë Situatën e Pandemisë

Organizata Botërore e Shëndetësisë raportoi të mërkurën se me numrin në rritje të rasteve me COVID-19 dhe me afrimin e gripit të zakonshëm të periudhës së vjeshtës do të ketë një presion në arritjen e menaxhimit të të infektuarve në spitale. Gjithashtu u theksua se ka një rrezikshmëri në njohjen në kohë mes dy viruseve, […]

nga AgroWeb më 30 Shtator, 2020

Lufta midis Gripit dhe Covid-19 Vë Në Alarm Ekspertët

Zyrtarët e shëndetësisë po i bëjnë thirrje qytetarëve që të bëjnë vaksinën e gripit këtë vit për të shmangur mundësinë e përballjes me koronavirusin dhe gripin në të njëjtën kohë. Të dyja sëmundjet janë shumë ngjitëse dhe kanë simptoma të ngjashme. Por gripi është sezonal, ndërsa COVID-19 nuk duket të jetë i lidhur me stinën, […]