nga AgroWeb më 9 September, 2022

Shenjat Dalluese të Qarkullimit të Dobët të Gjakut në Organizëm

Qarkullimi i dobët i gjakut do të thotë se pjesët e trupit, sidomos duart dhe këmbët tuaja, marrin një sasi të pamjaftueshme të gjakut. Ndërtimi i pllakave bllokuese në arteriet dhe venat tuaja arrin të ngadalësojë rrjedhën e gjakut dhe ta bëjë më të vështirë qarkullimin e shëndetshëm në organizëm. Qarkullimi i mirë i gjakut […]

nga AgroWeb më 1 September, 2022

Sa Sheqer Duhet të Konsumojë në Ditë Një Burrë për të Ruajtur Shëndetin

Ekspertët e shëndetetit vazhdimisht këshillojnë kufizimin e marrjes së sheqernave të përpunuara. Këto sheqerna janë të ndryshëm nga ato që gjenden tek frutat dhe drithërat, sepse iu mungonjë vlerat ushqyese. Shumica e njerëzve pa e kuptuar, konsumojnë shumë më shumë sheqer të përpunuar, përfshirë këtu edhe burrat. AgroWeb.org ju njeh me sasië ditore të rekomanduar […]

nga AgroWeb më 2 June, 2022

Ecni Shpejt për të Ndalur Dhimbjet e Këmbëve – Këshillat e Mjekëve

Qarkullimi i keq i gjakut mund t’ju prekë në çdo moshë e të kthehet në një problem për përditshmërinë tuaj. Kur hasni vështirësi të këtj lloji, simptomat janë kryesisht fizike, të dhimbshme e të bezdishme. Enët e gjakut, bashkë me zemrën dhe muskujt e tjerë janë përbërësit kryesorë të sistemit të qarkullimit të gjakut. Ndaj […]

nga AgroWeb më 13 April, 2022

Disa Përfitime Shëndetësore Për Trupin Tuaj Kur Agjëroni

Agjërim do të thotë të heqësh dorë me dëshirë nga konsumi i disa ose të gjitha ushqimeve ose pijeve kalorike, për arsye terapeutike, shpirtërore ose politike. Së pari, agjërimi është po aq i vjetër sa vetë historia, tregojnë studiuesit. Në ditët parahistorike, paraardhësit tanë ushqeheshin kur kishte ushqim dhe agjëronin kur nuk kishte. Kjo ishte […]

nga AgroWeb më 22 October, 2021

Tensioni i Lartë – Ja Faktorët Emocionalë Dhe Psikologjikë Që Nxisin Rritjen

Për ekspertët origjina e tensionit të lartë apo hipertensionit arterior lidhet me shumë faktorë emocional, për më tepër me një kontroll të tepruar të tyre. Rasti i tensionit të lartë emocional shkaktohet 95% nga hipertensioni arterior i zemrës dhe 5% nga sëmundjet e tiroides apo të veshkave. Ky hipertension lidhet me natyrën dhe ndjeshmërinë e […]

nga AgroWeb më 23 June, 2021

A mund të dhuroni gjak nëse jeni vaksinuar kundër COVID-19? – Çfarë duhet të dini

Sipas Kryqit të Kuq në Amerikë, dhurimi i gjakut edhe pasi jeni vaksinuar është plotësisht i sigurtë. Megjithatë, ka disa gjëra që duhet të dini me të cilat AgroWeb.org në bazë të të dhënave ju njeh më poshtë. Çfarë duhet të dini para se të dhuroni gjak? Kur dhuroni gjak, ju do të duhet të […]

nga AgroWeb më 21 October, 2020

7 Këshilla nga Mjekët që Diabetikët Duhet të Ndjekin Gjatë Pandemisë

Nuk kanë qenë të pakta lajmet mbi pandeminë dhe kujdesin ndaj vetes në këtë periudhë. Ky kujdes duhet të jetë shumë më i shtuar tek personat e  moshuar mbi 60 vjeç dhe tek ata që vuajnë nga sëmundje të ndyrshme kronike. Një prej më delikateve për tu përballuar në këtë periudhë është diabeti. Kjo për […]