nga AgroWeb më 22 June, 2022

Problemet me Skalpin – Si të Kuptoni Nëse Vuani nga Ekzema apo Zbokthi?

Ekzema është një nga sëmundjet më të përhapura të lëkurës e cila prek 1 në 10 persona përgjatë jetës. E quajtur ndryshe dermatiti atopik, kjo sëmundje irriton lëkurën, shkakton tharje, skuqje dhe kruajtje të vazhdueshme. Duke qenë se prek çdo pjesë të trupit, edhe skalpi i kokës nuk mbetet jashtë nga simptomat e kësaj sëmundje. […]

nga AgroWeb më 25 February, 2022

Zbokth Apo Psoriazë – Përse Skalpi I Kokës Është Gjithmonë I Irrituar

Megjithëse mund të jetë pak e sikletshme kur shihni copëza të bardha në pulovrën tuaj të zezë, nuk është e nevojshme të fshiheni nën një kapele. Kjo është diçka që ndodh shpesh, por a është thjesht lëkura e thatë, flokët e palarë, apo diçka tjetër? Për këtë, AgroWeb.org ju jep disa këshilla se si mund […]

nga AgroWeb më 27 January, 2022

Dimri Dhe Ekzema – Si Ndikon Sezoni i Ftohtë Tek Lëkura

Ekzema, e njohur gjithashtu si dermatiti, është një gjendje e zakonshme inflamatore e lëkurës. Ajo shpesh shoqërohet me shenja në lëkurë, skuqje apo kruarje të cilat kthehen në një problem të vërtetë për personin që i përjeton ato. Ekzema duket ndryshe për çdo person, por mund të përjetoni njolla të lëkurës së thatë me luspa, […]