nga AgroWeb më 12 September, 2022

Sasia e Duhur e Lëngut të Limonit që Duhet të Përdorni për Pastrimin e Veshkave

Një limon i plotë përmban 139 përqind të dozës së rekomanduar të vitaminës C. Kjo e bën limonin, një prej agrumeve më të mira për shëndetin e organizmit. Përveç vitaminës C, limoni është i pasur edhe me vitaminën B6, A, E por edhe mineralet kalçium, hekur, magnez, klium, zink, fosfor dhe bakër. Limoni është një […]

nga AgroWeb më 24 March, 2022

Ushqimet e Duhura për Formimin e Kolagjenit

Kolagjeni është një nga proteinat që e gjen me tepricë në trupin e njeriut, kocka, muskuj, lëkurë dhe tendina. Kolagjeni është një proteinë e fortë, e patretshme dhe fibroze që përbën një të tretën të proteinave në organizëm. Molekulat janë të ndërlidhura me njëra tjetrën dhe formojnë njësi të gjata, të holla fibrash të cilat […]

nga AgroWeb më 9 March, 2022

Çfarë Janë Limonët e Ëmbël? Si t’i Përdorni

Limoni njihet për shijen dhe aromën e tij të athët e të veçantë. Aroma e limonit ndjehet që nga larg e në çdo ushqim që ju mund ta shtoni, shija po ashtu është mjaft e fortë dhe e pangatërrueshme. Megjithatë shija e tyre karkateristike nuk është e njejtë në të gjithë vendet e botës. Në […]

nga AgroWeb më 20 December, 2017

Limona të Karamelizuar – Delikatesë e Ëmbël

Një mënyrë fantastike për të shijuar limonët në versionin e ëmbël, të karamelizuar. Këto ëmbëlsira të vogla janë fantastike për t’u shijuar e më të dashurit në familje, mund të ofrohen si gosti ndaj miqve, por tani që festat e fundvitit po afrojnë ato mund të ofrohen edhe si dhurata gjithashtu. Limoni është një agrume […]