nga AgroWeb më 16 September, 2022

Mesnik me Trahana – Receta e Veçantë e Byrekut me Mish Pule

Mesnikun tradicional e përgatisim me mishin e pulës së detit, por tanimë ai mund të bëhet edhe me mish pule. AgroWeb.org sot ju sjell një recetë krejt të veçantë e cila ia vlen që të provohet me patjetër. Kombinimi që nuk iu ka shkuar në mendje se mund të japë një rezultat kaq fantastik në […]

nga AgroWeb më 27 January, 2022

Receta Maqedonase e Mesnikut Të Shijshëm Rrumbullak

Mesniku është pjesë e gatimeve tradicionale e shumë zonave të Shqipërisë. Ky byrek përgatitet duke kombinuar petët me lëngun dhe mishin e pulës së detit. Në zonën e Kolonjës pula e detit quhet ndryshe Miska nga ku ka marrë emrin ky gatim. Por ndryshe nga ne, Maqedonasit këtë recetë e përgatisin duke mbushur petët me […]