nga AgroWeb më 29 September, 2021

Si Të Parandaloni Përhapjen E Covid-19 Tek Fëmijët Tani Që Ka Nisur Shkolla?

Edhe pse fëmijët në përgjithësi kanë simptoma më të buta të COVID-19 se të rriturit, fakti që pak studime kanë hetuar se si sëmundja prek fëmijët do të thotë se shumë pyetje mbeten pa përgjigje. Disa prej pyetjeve që shtrohen janë: pse ka shumë fëmijë të shtruar në spital me COVID-19? Cilët fëmijë janë më […]

nga AgroWeb më 12 March, 2021

A luan rol era në përhapjen e virusit? – Faktet nga ekspertët

“Sa më shumë erë të ketë, aq më shumë shtyhet reja e aerosoleve që nxjerr njeriu”, shpjegon fizikanti dhe studiuesi i aerosoleve Gerhard Scheuch. Nëse respektohet distanca nuk ka gjasë që të ketë efekt ngjitës të aerosoleve. Në intervistë për DW Scheuch thotë, se „vetëm përmes ngrohtësisë së trupit në atmosferë krijohet një rrymë ajri, […]

nga AgroWeb më 22 December, 2020

Orare të Reja Kufizimi Nga 24 Dhjetori – Masat Për Ndalimin e Përhapjes së Infektimit

Nga 24 dhjetori vendi izolohet nga ora 20:30 deri në 6 të mëngjesit. Kjo masë do të jetë në fuqi deri në datën 4 janar. “Duke qenë se kemi hyrë në një periudhë të festave, bazuar në vlerësimin e riskut që sjellin grumbullimet dhe shtimi i kontakteve, pas kësaj analize të situatës kemi marrë disa […]

nga AgroWeb më 1 July, 2020

Beteja me Koronavirusin – Çfarë Mësuan Mjekët Nga Pandemia

Që nga shpërthimi global i coronavirusit, mjekët dhe spitalet kanë mësuar shumë për mënyrën e trajtimit të pacientëve me COVID-19 – sëmundja potencialisht vdekjeprurëse e shkaktuar nga virusi. Çfarë mësuan mjekët në lidhje me luftimin e COVID-19: – Pacientët rrezikohen nga mpiksja e gjakut, ndërsa mjetet e hollimit të gjakut mund të ndihmojnë të trajtojnë […]

nga AgroWeb më 14 March, 2020

Evropa Epiqendra e Pandemisë – Edhe Sa Kohë Do Të Zgjasë Situata Kritike

Me mbi 35 mijë të infektuar me këtë virus, Evropa tanimë konsiderohet nga OBSH si epiqendra e pandemisë. Shumica e shteteve janë detyruar që të izolojnë qytetarët në shtëpitë e tyre për 14 ditë. Italia është shteti i cili ndodhet në vendin e parë në lidhje me numrin e të infektuarve pas Kinës, pikës së […]