nga AgroWeb më 9 February, 2021

Përmbytjet në Nënshkodër dhe shkaqet e tyre

Zona fushore e Nënshkodrës vazhdon të përballet prej gati një muaji me përmbytje, që janë shtrirë në njësitë vendore të Dajçit, Anës së Malit, Velipojës, Bërdicës, por edhe rrethinave të qytetit. Mëngjesin e sotëm sipërfaqja e tokës bujqësore nën ujë arriti në 3655 hektarë, pjesa më e madhe të mbjella me grurë, foragjere, bimë dekorative, […]

nga AgroWeb më 8 February, 2021

Parashikimi i motit/ Java nis me reshje, rrezik për përmbytje në disa zona

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë një mot me diell me reshje në të gjithë territorin. Në zonat veri-perëndimore reshjet do kenë intensitet më të lartë duke rrezikuar përmbytje. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rënie të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga […]

nga AgroWeb më 8 January, 2021

Po vjen stuhia Filomena/ Moti i keq do godasë edhe Ballkanin

Spanja po përgatitet për ardhjen e stuhisë Filomena, që duhet të sjellë atje erëra polare dhe reshje të mëdha bore. Por ndërkohë, bora e ka mbuluar tashmë Madridin, duke habitur banorët e tij. Banorët e Madridit, thonë se në qytet nuk bie borë prej kohësh dhe kur bie, thjeshtë mbulon tokën për pak kohë. por […]

nga AgroWeb më 7 November, 2019

Bëni Kujdes – Autoritetet Në Alarm Për Përmbytje Masive Në Gjithë Shqipërinë

Ditët e fundit një mot i pazakontë me rreshje intensive, të pandalshme shiu, rrebeshe e stuhi ka përfshirë gjithë vendin. Si pasojë e kësaj situate shumë zona të vendit janë nën kërcënimin e përmbytjeve dhe problemeve të tjera të shkaktuara nga vërshimi i ujit. Autoritetet e alarmuara u kanë bërë thirrje qytetarëve për kujdes ndërsa […]

nga AgroWeb më 3 October, 2019

Rreshje Pa Pushim dhe Përmbytje Gjatë Natës – Zonat Më Të Prekura

Vetëm pak minuta më parë, Shërbimi Meteorologjik, Meteoalb ka paralajmëruar se një pjesë e territorit të vendit pas mesnate do të përfshihet nga rreshjet intensive të shiut deri në orët e para të mëngjesit ku shumë zona rrezikohen nga përmbytjet. Meteoalb, të cilit i referohet AgroWeb bën me dije se zonat e prekura përfshijnë ato […]

nga AgroWeb më 20 May, 2018

Pranverë me Dimër Natën dhe Verë Ditën – Por Vera Pritet Problematike

Është muaji i tretë i pranverës. Por duket sikur freskia nuk ka dëshirë të largohet këtë vit. Zgjohemi në mëngjes me një diell përvëlues, për të përfunduar në shtëpi akoma të mbështjellë me triko. Pas rekordit alarmues për temperaturat e 2017, AgroWeb.org ju tregon se shkencëtarët presin nga 2018 një tjetër vit që do të thyejë […]