nga AgroWeb më 14 October, 2021

Salcë me Qiqra – Si Të Përgatisni Recetën e Famshme Vetë në Shtëpi

Humusi është një nga salcat më të shijshme në planet, veçanërisht për atë që ia di vlerat. Në pamje të parë, kjo salcë me ngjyrë bezhë mund të duket e çuditshme por përbërësit e saj e bëjnë krejt të veçantë. Humusi përgatitet duke përzier qiqra, vaj ulliri, pluhurin e farave të susamit, lëngun e limonit […]

nga AgroWeb më 12 July, 2021

Qiqra Në Furrë, Receta Krokante Për Të Rritur Dhe Fëmijë

Qiqrat janë ndër bishtajoret më popullore dhe më të shëndetshme për organizmin. Ato i gjejmë në ngjyra të ndryshme si bezha, jeshilja dhe e kuqja. Kur janë të freskëta, qiqrat i gjejmë ngjyrë të gjelbër, më pas kur thahen ato marrin ngjyrë kafe. Pavarësisht ngjyrës, këto kokrra janë të nevojshme për një ushqim të shëndetshëm […]