nga AgroWeb më 25 November, 2022

Bakllavaja Algjeriane – Përgatitja e Veçantë me Bajame dhe Mjaltë

Prejardhja e bakllavasë edhe sot e kësaj dite nuk është zbuluar me saktësi. Madje edhe studiues të antikitetit nuk kanë mundur ta vërtetojnë sepse nuk ka prova të mjaftueshme. Megjithatë ajo që mund të thuhet me siguri është se bakllavaja u bë e famshme në kohën e Perandorisë Osmane. Në ditët e sotme është Turqia […]

nga AgroWeb më 23 December, 2021

Receta Unike E Bakllavsë Me Çokollatë

Bakllavaja është një ëmbëlsirë shumë e njohur dhe ka mënyra të ndryshme për ta përgatitur atë. Por AgroWeb.org këtë herë ka menduar t’ju njohë me një recetë që sjell një shije të ndryshme nga çfarë jeni mësuar zakonisht. Ajo është receta e bakllavasë me çokollatë! Ndiqni hapat e mëposhtëm dhe shijojeni me të dashurit tuaj […]

nga AgroWeb më 22 December, 2021

Receta E Bakllavasë Me Krem Djathi – Unike Në Shije

A keni menduar ndonjëherë të shtoni kremin e djathit në bakllava dhe të përftoni një ëmbëlsirë të mrekullueshme? Kjo është një ëmbëlsirë me shumë shtresa, teksturë dhe shije. Në fund ka një shtresë krokante dhe një përzierje arrorësh që zbutet me shërbet me mjaltë. Kjo ëmbëlsirë është e përkryer për festa, ditëlindje dhe raste të […]

nga AgroWeb më 2 April, 2021

Bakllava Sipas Traditës Kosovare – Ëmbëlsira Plot Shije

Përgatitja e bakllavasë është një art më vete! Edhe pse konsiderohet si një ëmbëlsirë e rëndë nuk ka person që mos të bjeri pre e tundimit për ta shijuar një copë. AgroWeb.org në bashkëpunim me dy lexues nga Kosova sjell për ju sot mënyrën e përgatitjes së kësaj ëmbëlsire sipas traditës së tyre. Krokante dhe […]