nga AgroWeb më 26 October, 2022

Historia e pemës 145 vjeçare të piperit e mbjellë nga Naim Frashëri

Pema e madhe e piperit në zemër të Sarandës është mbjellë nga dora e Naim Frashërit dhe këto nuk janë vetëm disa rreshta në librin e të ndjerit Moikom Zeqo. AgroWeb i’u referua artikullit të shqiptarja.com sipas të cilës, banorët e thonë mes njëri- tjetrit si në formë gojëdhëne, por ajo është një fakt, të […]

nga AgroWeb më 25 November, 2020

Nis Eksporti i Mandarinave të Sarandës – Në 5 Ditë 120 Tonë Drejt Kosovës e Maqedonisë së Veriut

Në Sarandë ka nisur eksporti i mandarinave drejt vendeve të rajonit. Zyra e Rajonale e Eksporteve Vlorë, bën të ditur për Agjencinë Telegrafike Shqiptare, “se në 5 ditë (nga 05 tetor deri më 09 tetor), nga zona e Konispolit, Sarandë janë eksportuar 120 tonë mandarina, drejt vendeve të rajonit, kryesisht Kosovë dhe Maqedoni e Veriut”. […]