nga AgroWeb më 27 May, 2022

Çfarë Duhet Të Dini Përpara Se Të Blini Një Mikrovalë – Këshillat E Duhura

Këto paisje kuzhine janë fantastike për përgatitjen e shpejtë të ushqimit pas një dite të gjatë. Llojet e ndryshme të mikrovalëve mundësojnë funksione të ndryshme, disa madje mund të zëvendësojë një furrë të zakonshme. Ka shumë gjëra që duhet të merrni parasysh përpara se të blini një mikrovalë dhe AgroWeb.org ju vjen në ndihmë me […]

nga AgroWeb më 27 May, 2022

Çfarë Duhet të Konsumoni dhe Çfarë Jo Bazuar në Formën e Trupit Tuaj

Kur bëhet fjalë për shëndetin, forma e trupit mund t’ju japë të dhëna të rëndësishme për pikat tuaja të forta dhe të dobta. Për shembull, një studim në të cilit AgroWeb.org bazohet, zbuloi se një regjim ushqimor ku konsumi i karbohidrateve është i ulët, rezultoi në humbje më të madhe të dhjamit në zonën e […]

nga AgroWeb më 24 May, 2022

Kujdesi për Shëndetin – Sa Herë në Vit Duhet të Bëni Kontroll Mjekësor

Kur ka qenë hera e fundit që keni bërë një kontroll mjekësor? Shumica e njerëzve shkojnë tek mjeku vetëm atëherë kur kanë problem apo ndihen të sëmurë. Ekspertët sugjerojnë që dhe nëse jeni të shëndetshëm, duhet të rezervoni një takim me mjekun tuaj. AgroWeb.org ju sjell në vëmendje se vizitat e rregullta me mjekun ndonjëherë […]

nga AgroWeb më 19 May, 2022

Studimi: Grupi juaj i gjakut mund t’ju bëjë më të ndjeshëm ndaj dhjetëra sëmundjeve

Shumë njerëz joshen nga ideja se grupi i tyre i gjakut përcakton personalitetin e tyre, apo se disa ushqime mund të përmirësojnë shëndetin e një personi bazuar në grupin e gjakut. Ndërsa këto besime nuk janë domosdoshmërisht shkencore, një studim i fundit tregon se një grup i caktuar gjaku mund të ndikojë në faktin se disa njerëz mund të jenë më të predispozuar se disa të […]

nga AgroWeb më 12 May, 2022

Metoda e Saktë e Thyerjes Së Vezës – Si të Përgatisni Ushqime të Sigurta

Vezët renditen në listën e 10 ushqimeve më të rëndësishme për organizmin. Ato ofrojnë një sërë përfitimesh të rëndësishme për trupin. Proteinë Një vezë përmban nëntë amino acidet thelbësore që përbëjnë shtyllat kryesore të proteinës. Këto amino acide nuk prodhohen dot nga trupi. Veza përmban 6 gramë proteinë dhe gjysma e saj gjendet tek e bardha e […]

nga AgroWeb më 12 May, 2022

Ushqimet e Duhura për Jetëgjatësinë – Sa dhe Si Duhet t’i Konsumoni

Ekspertët më në zë të ushqyerjes së shëndetshme janë të mendimit se jetëgjatësia nuk varet nga sasia e kalorive, vitaminave apo e proteinave. Ushqyerja e shëndetshme nuk është një praktikë strikte me rregulla që nuk shkelen dhe sasi të sakta e të pagabueshme ushqyesish. Lexoni më poshtë nga agroWeb.org, këshilla shumë të vyera mbi regjimin […]

nga AgroWeb më 11 May, 2022

Margarina apo Gjalpi – Kush Është Zgjedhja më e Mirë?

Gjalpi është një nga nënproduktet e qumështit më të përdorura Ai përmban vitamina A, E, K, D dhe selenium, një mineral i rëndësishëm dhe antioksidant i fuqishëm. Pavarësisht këtyre vlerave ai konsiderohet i dëmshëm për shkak të niveleve të larta të kolesterolit. Gjalpi përmban 49 % yndyrna të ngopura, por nuk përmban yndyrna të rafinuara. […]

nga AgroWeb më 11 May, 2022

Vakti i Mëngjesit – 8 Shkaqet që po ju Bëjnë të Shtoni Peshë

Një mëngjes i mirë dhe i ekuilibruar ju ndihmon të ndiheni të ngopur dhe të kënaqur, ushqen trupin me lëndët e duhura ushqyese dhe ju jep energji gjatë gjithë ditës. Megjithatë ende shumë njerëz gabojnë në mënyrën se si e përgatisin mëngjesin dhe këto gabime mund të jenë shakaku i peshës së tepërt trupore. Më […]

nga AgroWeb më 9 May, 2022

Çfarë Tregon Mënyra e të Ecurit për Shëndetin Tuaj?

Ekspertët mjekësorë tregojnë se mënyra e të ecurit mund të pasqyrojë një mori problemesh fizike, fiziologjike, neurologjike, madje edhe psikologjike. Prandaj, nëse pyesni veten se çfarë mund të zbulojë mënyra juaj e të ecurit për shëndetin tuaj, AgroWeb.org ju fton ta zbuloni atë më poshtë. Ecni duke çaluar Kjo mund të vijë nga probleme strukturore, […]

nga AgroWeb më 6 May, 2022

A Mund Të Jetë Ushqimi Njëkohësisht Edhe Ilaç – Çfarë Sugjeron Shkenca

Fakti që ushqimi mund të ndikojë në shëndetin e një individi është pranuar edhe nga ekspertët e kujdesit shëndetësor në mbarë botën. Njerëzit që konsumojnë ushqim të shëndetshëm, kanë më shumë gjasa të kenë një sistem të fortë imunitar, shtatzëni dhe lindje më të sigurt. E gjithashtu rrezik më të ulët të diabetit, sëmundjeve kardiovaskulare […]

nga AgroWeb më 5 May, 2022

Sot Dita Ndërkombëtare Pa Dietë – Përse Festohet

Imazhet e punuara në revistat e modës dhe bukurisë janë cilësuar si një shkak i drejtpërdrejtë i një rasteve në rritje të çrregullimeve të të ngrënit tek të rinjtë. Për një kohë të gjatë, të pasurit një “trup ideal” është shoqëruar me imazhet e forma trupore joreale dhe dieta të pashëndetshme e të rrezikshme. “Dita […]

nga AgroWeb më 5 May, 2022

Lidhja Midis Zonave ku Shtoni Peshë dhe Sëmundjeve të Ndryshme

Mbipesha ose siç njihet ndryshe obeziteti është një sëmundje kronike, që mund të shkaktojë shumë dëme në organizëm. Jo më kot cilësohet si një nga shkaqet kryesore që ndihmon në zhvillimin e keq të trupit dhe të shumë sëmundjeve vdekjeprurëse. Sipas mjekëve dhe ekspertëve të fushës, stili i jetesës është çelësi për të shmangur shtimin […]

nga AgroWeb më 29 April, 2022

Sa Orë Duhet të Presim për të Fjetur pas një Darke të Rëndë

Ekspertët kanë identifikuar 2 arsye konkrete përse njeriu duhet të shmangë gjumin direkt pas të ngrënit, sidomos në darkë. Tretja Dhe Mbipesha Qëndrimi shtrirë pas ngrënies së nja vakti të rëndë tingëllon shpërblyes por për tretjen është një makth i vërtetë. Tretja është një proces që duhet bërë kur njeriu qëndron në pozicion vertikal. Kur […]

nga AgroWeb më 29 April, 2022

Studimi: “COVID-i I Zgjatur” 30% e Njerëzve Kanë Pasoja Afatgjata 

Studime të shumë janë kryer rreth efekteve të Covid-19 dhe shumë vijojnë të kryhen me qëllim kuptimin se si ky virus prek dhe ndikon në organimzin tonë. Dhe duket se ky virus i prek njerëzit në mënyra të ndryshme dhe disa janë më të rrezikuar. Studimi më i ri nga Universiteti i Karolinës në Los […]

nga AgroWeb më 29 April, 2022

Pse krahët tuaj mpihen kur flini dhe si ta ndaloni këtë

Shumica prej nesh ka provuar të zgjohet në mes të natës dhe kupton se krahu ose dora është mpirë. Ndonjëherë, ne gjithashtu ndiejmë sikur diçka na thumbon, si “gjilpërat” e vogla. Termi mjekësor për këtë është “parestezia”, por pse ndodh kjo, dhe a është diçka për të cilën duhet të shqetësohemi? Instituti Kombëtar i çrregullime […]

nga AgroWeb më 29 April, 2022

Spondiloartriti – Sëmundja Që Prek Nyjat E Shtyllës Kurrizore

Dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës mund të jetë një shenjë e hershme që tregon se vuani nga një sëmundje e pashërueshme. Sipas “The Sun”, rreth gjashtë për qind e njerëzve me dhimbje kronike diagnostikohen me spondiloartrit aksial, ose shkurtimisht SpA aksial. Sipas organizatës “CreakyJoints”, kjo sëmundje ka tendencë të fillojë në adoleshencën e […]

nga AgroWeb më 28 April, 2022

Terapia E Të Lexuarit – Përse Librat Ju Bëjnë Mirë Për Shëndetin

Të dhënat e INSTAT për vitin 2019 tregojnë se 1 milionë Shqiptarë nuk lexuan asnjë libër në këtë periudhë një vjeçare. Por të lexosh të bën mirë për shëndetin e këtë e pohojnë edhe ekspertët. Megjithëse koncepti për leximin vitet e fundit është zgjeruar në forma të ndryshme duket se njerëzit kanë hequr dorë nga […]

nga AgroWeb më 26 April, 2022

Depresioni Dhe Obeziteti Tek Të Rinjtë – Çfarë Tregojnë Studimet

Në rezultatet e hulumtimeve ku AgroWeb mbështetet, u vu re se një pjesë e mirë e adoleshentëve obezë kishin edhe depresion. Gjendja shoqërohej me disa komponentë të sindromës metabolike. Sindroma metabolike është një sëmundje që lind nga rezistenca ndaj insulinës. Ajo përfshin një kombinim të faktorëve të rrezikut për sëmundjet e zemrës, diabetin, mëlçinë yndyrore […]

nga AgroWeb më 26 April, 2022

Si Të Kontrolloni Varësinë Nga Ushqimi?

Ekzistojnë hormone të caktuara në trupin tonë që, siç është vërtetuar nga shkencëtarët, janë përgjegjës për varësinë nga ushqimi. Shumë njerëz mund të kenë pak ose aspak kontroll mbi sasinë apo llojin e ushqimit që konsumojnë. Kjo jo vetëm që shton numrin e kilogramëve, por shkakton edhe çrregullime të caktuara mendore, siç është depresioni. “Bright […]

nga AgroWeb më 24 April, 2022

Si Të Hiqni Dorë Prej Zakoneve Të Këqija Që La Pas Pandemia

Gjatë pandemisë, shumë njerëz e gjetën veten duke zhvilluar zakone të reja të pashëndetshme, ndërsa për të tjerë të vjetrat u rishfaqën. Këtë sjellje psikologët e shpjegojnë duke thenë se njerëzit shpesh gjejnë ngushëllim tek to sepse i shpërqëndrojnë nga stresi. Stresi i vazhdueshëm, mërzia, pasiguria dhe distancimit social, i shtynë njerëzit drejtë zgjedhjeve të […]