nga AgroWeb më 25 August, 2022

Çfarë i Ndodh Trupit kur Konsumoni Speca Djegës? – Përfitimet dhe Rreziqet

Speci jalapeno u zbulua për herë të parë nga Aztekët, të cilët në vend që ta hanin, e thanin e më pas e tymosnin. Ky lloj speci përmban një përbërës të quajtur kapsaicin që kur konsumohet siç duhet, mund të jetë një aleat i fuqishëm për shumë çështje shëndetësore. “Bright Side” zbulon përfitimet që do […]

nga AgroWeb më 18 March, 2022

A Janë Ushqimet Pikante Të Mira Për Sinuset?

Është e vërtetë se disa ushqime mund t’ju ndihmojnë me sinuset e bllokuara, kollën dhe dhimbjen e fytit, por a është mes tyre edhe ushqimi pikant? AgroWeb.org ju njeh me atë çfarë duhet të dini rreth konsumit të ushqimeve pikante për infeksionet e sinusit. Ushqim pikant për sinuset Ekpsertët e shëndtetit shpjegojnë se sinuset janë […]

nga AgroWeb më 26 February, 2022

A Shkaktojnë Dhimbje Të Qafës Problemet Me Bllokimin e Sinusesve?

Dhumë njerëz ankohen për dhimbjen e kokës që shkaktohet nga sinuset por kjo është diçka që ndodh më rrallë nga sa mendoni. Edhe më pak e zakonshme është një dhimbje koke sinusale në kombinim me dhimbjen e qafës, por kjo mund të ndodhë. Dhimbja e qafës mund të shfaqet edhe si pasojë e dhimbjeve të […]