nga AgroWeb më 7 September, 2022

A Thinjesh më Shpejt Kur Je i Stresuar? Përgjigjen Ekspertët

Flokët thinjen kur trupi resht së prodhuari pigmentin melaninë që është përgjegjëse për ngjyrën e flokut. Bëhet fjalë për një proces natyral që shkon krah për krah me moshën. Tradita shqiptare i quan flokët e bardhë si shenjë fisnikërie. Por ata që i mbajnë thinjat, sidomos në moshë të re, duan disa përgjigje se pse […]

nga AgroWeb më 2 September, 2022

Stresi dhe Thinjat e Flokëve – Si Mund të Riktheni Ngjyrën e Tyre?

Flokët e thinjura, janë një shenjë e dukshme e plakjes, që prej kohësh është lidhur me stresin e tepërt. Por deri më sot kjo teori ka qenë e vështirë të provohet. Përcaktuesi kryesor i ngjyrës së lëkurës është melanina, që gjendet gjithashtu edhe tek flokët dhe sytë. Ndërkohë që melanina bie, ngjyra e flokëve humbet […]

nga AgroWeb më 7 June, 2022

Trajtimi me Rozmarinë për të Parandaluar Thinjat – Si ta Përgatisni

Pa dyshim një nga erëzat më të preferuara e aromatike të të gjithë kuzhinës. Rozmarina plot aromë, shije e shëndet nuk i ndal vetitë e saj vetëm tek gatimi. Atë mund ta përdorni shumë mirë edhe si një aleate në kujdesin ndaj vetes. Veçanërisht për flokë të fortë e skalp të shëndetshëm, rozmarina do ju […]

nga AgroWeb më 21 May, 2021

Si të Ruani më Gjatë Ngjyrën e Flokëve të Lyer?

Flokët e lyer janë një fenomen mëse i përhapur e tashmë jo vetëm tek gratë, por edhe tek burrat. Dikush për të mbuluar thinjat e të tjerë për të ndryshuar stilin në përditshmëri. Me siguri të gjithë ju që lyeni flokët e keni parasysh ndjesinë e flokëve plot shkëlqim e të freskët kur sap oi […]