nga AgroWeb më 10 August, 2022

Ushqimet Më Të Mira Dhe Më Të Dëmshme Për Dhjamin Në Pjesën E Barkut

Akumulimi i tepërt i yndyrës në bark është më i rrezikshëm se dhjami i tepërt rreth ijeve dhe kofshëve. Dhjami i barkut lidhet me probleme serioze shëndetësore, si sëmundjet e zemrës, goditjet në tru dhe diabeti i tipit 2. Gjenet mund të kontribuojnë në mbipeshën tuaj, por zgjedhjet e ushqimeve që konsumoni dhe të stilit […]

nga AgroWeb më 6 July, 2022

Tigani i Thellë Apo Tigani Për Skuqje – Cili Prej Tyre Është Më I Miri?

Shefat e kuzhinës janë ekspertë në botën e enëve të gatimit falë përvojës së tyre të madhe me lloje të ndryshme enësh dhe sipërfaqe gatimi. Ata e dinë se cilat enë gatimi janë jo vetëm të përshtatshme, por edhe ideale për të përgatitur çdo pjatë specifike. Nëse po pyesni veten se çfarë lloj enësh gatimi […]

nga AgroWeb më 29 June, 2022

Regjimi I Duhur Ushqimor Për Personat Që Vuajnë Nga Hekuri I Lartë Në Gjak

Disa njerëz vuajnë nga gjendja në të cilën trupi thith shumë hekur nga ushqimi. Ndryshe ajo njihet edhe si Hemokromatoza. Kur hekuri depozitohet në organet vitale, si mëlçia, zemra dhe pankreasi, mund të shkaktojë dëmtime afatgjata. Ndaj njerëzit me hemokromatozë, duhet të reduktojnë sasinë e hekurit në trup dhe për këtë ka disa metoda. Një […]

nga AgroWeb më 15 June, 2022

Pse Domatet Në Kopshtin Tuaj Nuk Po Piqen – 4 Mënyra që Ju Ndihmojnë

Nëse prej kohësh po përqeni të rrisni domate në kopshtin tuaj dhe ato akoma nuk po piqen, duhet të dini se kjo është diçka që ndodh shpesh dhe nuk keni përse të shqetësoheni. AgroWeb.org ju njeh fillimisht me arsyen se përse kjo ndodh dhe më pas me disa metoda të cilat janë efikase në përshpejtimin […]

nga AgroWeb më 14 June, 2022

Faktori Që Ndihmon Në Uljen e Sëmundjeve Kronike

Ende nuk ka asnjë ilaç magjik që eliminon të gjitha sëmundjet, por ka shumë gjëra që mund të bëni për t’i parandaluar apo për të ndihmuar në reduktimin e faktorëve. Dhe kjo fillon që nga mënyra e të ushqyerit! Ka shumë ushqime që duhet të konsumoni, por ka shumë edhe nga ato të cilave duhet […]