Lajmet

AgroWeb

Vitaminat Për Zemrën – 6 Mënyrat Më Të Mira Për T’i Marrë Nëpërmjet Ushqimit

Suplementet e vitaminave po bëhen gjithnjë e më popullore në mesin e njerëzve që kërkojnë doza të shpejta të këtyre ushqyesve të nevojshëm. Shumë njerëz marrin suplemente vitaminash edhe për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Megjithatë, studimet shkencore konfirmojnë se marrja e këtyre suplementëve nuk luan asnjë rol në uljen e rrezikut të […]

AgroWeb

Si ta Ruani Freskinë e Arrave Shqiptare

Shumica e arrorëve tanë të preferuar mblidhen në vjeshtë, ndaj ruajtja e mirë e tyre është e rëndësishme për t’i garantuar vlerat. E megjithatë duke qenë se përmbajtja vajore e arrorëve shkon nga 40-70 përqind, gjasat janë të larta që edhe arrorët të mos jenë përgjithmonë të freskët. Arrorët e paqëruar nga lëvozhga, që është […]

AgroWeb

Gorrica – Dardha e Egër e Mbrojtur Nga Vetë Natyra

Nëse kërkoni fruta organike, të egra ashtu si natyra i ka bërë, gorricat janë fruti ideal. Gorrica përmbledh më se 45 specie: të kultivura, bimë spontane në formë shkuresh ose pemë të larta. Në Shqipëri, sipas të dhënave të AgroWeb.org, gjënden 3 specie gorricash, të njohura me emërtimin “gorricë” ose “dardhukël”. Kjo dardhë e egër […]

AgroWeb

Thyerja e Termometrit, Si të Hiqni Zhivën e Rrezikshme

Mërkuri është i vetmi metal që lëngëzohet në temperaturën e ambientit. Atë e gjejmë si pjesë të termometrit që shumë prej nesh e mbajmë akoma në shtëpi. Këto pajisje jo digjitale janë shumë të brishta dhe thyerja e tyre e ekspozon njeriun ndaj këtij metali të rrezikshëm. Lajmi i mirë është se trupi i njeriut […]

Ekonomi

Video Të gjitha »

Të gjitha lajmet

Më të lexuarat

deni.comora

Mitet e Kujdesit Ndaj Lëkurës Të Cilat Duhet t’i Shmangni

Shumica e miteve për kujdesin ndaj lëkurës kanë marrë jetë pikërisht nga kompanitë apo personat që deshirojnë të shesin produktet e tyre me patjetër. Shumica e tyre bazohen në dizinformim apo të dhëna shumë të vjetra të cilat është e vështirë të identifikohen sepse përsëriten dhe shpërndahen shumë shpesh. Një ndër mitet më të zakonshme […]

AgroWeb

Si Të Pastroni Dhe Të Kujdeseni Për Bizhuteritë Tuaja

Bizhuteritë tuaja nuk kanë më shkëlqimin që kishin dikur dhe ju mund të dëshironi të dini mënyra praktike për t’i rikthyer atyre bukurinë e mëparshme. Për fat të mirë, me këshillat e duhura ju mund t’i bëni bizhuteritë të duken sërisht po aq bukur. Në këtë artikull AgroWeb.org ju njeh me disa këshilla se si […]

AgroWeb

A Mundet Që Ushqimet e Fermentuara T’ju Bëjnë Të Ndiheni Më Pak Të Stresuar – Çfarë Zbulon Studimi

Ushqmiet e fermentuara njihen për përfitimet e tyre shëndetësore, por tani studiuesit kanë zbuluar se ato falin edhe benefit për shëndetin mendor. AgroWeb.org ju njeh në këtë artikull me më shumë detaje rreth këtij zbulimi interesant. Si e ndihmojnë ushqimet e fermentuara shëndetin mendor Shkencëtarët nga Kolegji Universitar Cork në Irlandë, prezantuan tek pjerëmarrësit një […]

AgroWeb

Ëmbelsira Juaj e Dimrit – Receta e Pijes Së Ngrohtë Me Shije Karameli

Një pije kremoze, e nxehtë me krem, shurup molle dhe karameli, perfekte në një mbrëmje të freskët vjeshte. E thjeshtë në përgatitje dhe me një shije fantastike. Ndiqni më poshtë mënyrë e përgatitjes dhe provoni ta përgatisni edhe ju vetë në shtëpi. Përbërësit 1 filxhan gjalpë i kripur, i shkrirë 2 gota akullore vanilje 2 […]