Afër natyrës

Peizazhi i alternativave ndaj duhanit dhe sfidat rregullatore, çfarë thonë ekspertët për produktet pa tym

*Produktet pa tym si një alternativë më e mirë ndaj duhanpirjes tradicionale, ekspertët ndajnë qëndrimet e tyre mbi bazën e...

Aksion pastrimi në grykëderdhjen e lumit Ishëm, 560kg mbeturina u mblodhën nga studentët dhe gjimnazistët

Dhjetëra studentë dhe gjimnazistë nga Durrësi janë përfshirë në një aksion pastrimi në grykëderdhjen e lumit Ishëm. Duke sfiduar temeraturat...

CCBS PREZANTON RAPORTIN E PARË TË QËNDRUESHMËRISË, PËR NJË QASJE TË CERTIFIKUAR DHE PRAGMATIKE NDAJ PËRGJEGJËSISË SOCIALE

Dokumenti zyrtar i paraqitur që vërteton angazhimin e kompanisë për një të ardhme të qëndrueshme, me një rrugë të bazuar...

“Colors of Hope”, një ekspozitë arti nga fëmijë me aftësi ndryshe që mbushi me ngjyra Tiranën

  “Colors of Hope” është ekspozita që iu bashkua së fundi Tiranësdhe që synon të shërbejë si një “dritare” për...

Supermarketet spanjolle kyçin vajin e ullirit për shkak të rritjes së vjedhjeve në dyqane

Në Spanjë, prodhuesi më i madh në botë i vajit të ullirit, supermarketet po kyçin shishet e vajit bazë të...

Prodhimi i pakët i ullirit! Në Mallakastër fabrikat e vajit po punojnë me kohë të reduktuar

Prodhimi i ullirit në Mallakastër këtë vit ka rënë ndjeshëm. Kjo ka sjellë dhe reduktim të punës në fabrikat e...

Kanadaja, në hapat e Anglisë për të hequr dorë nga duhanpirja? Propozon alternativat pa tym si zgjidhje

Pas Mbretërisë së Bashkuar që propozoi ndalimin e brezave të rinj që të blejnë cigare, ekspertët thonë se kjo është...

Ndryshimet ekstreme të klimës, shkencëtarët e BE-së: Ky vit do të jetë më i ngrohti në 125,000 vjet

Ky vit do të jetë më i ngrohti në botë në 125,000 vjet, deklaruan sot shkencëtarët e Bashkimit Evropian, kjo...

“Ndihmojnë duhanpirësit të lënë cigaret”/ 90 ekspertë, letër Komisioneres së lartë evropiane për efikasitetin e produkteve pa tym

Nga data 20 deri më 25 nëntor, delegatët që përfaqësojnë vendet që kanë nënshkruar Konventën për Kontrollin e Duhanit (FCTC)...

Apeli i shkencëtarëve: Kriza e klimës të shpallet emergjencë shëndetësore

Në më shumë se 200 revista shkencore, studiuesit i kanë drejtuar një apel Organizatës Botërore të Shëndetësisë të shpallë krizën...

Rrodhja e Madhe e Shqipërisë – Vlerat e Forta Medicinale

Çfarë është Rrodhja e madhe? Bëhet fjalë për një bimë me emrin botanik Arctium lappa. Atë mund ta keni hasur...

Miqtë dhe Armiqtë e Rinj të Mjedisit

Një hyrje e re i shtohet listës së gjatë të armiqve të mjedisit, si faktor me ndikim negativ në ndryshimet...

Çmimet e produkteve bujqësore në rritje

Rritja e kërkesës për eksporte, numri i lartë i turistëve, ndryshimet klimatike dhe rënia e popullsisë rurale po i çojnë...

Historia e Alberta Meçaj Si Arriti të Jetë Një Sipërmarrëse e Suksesshme e Materialeve Hidraulike

Alberta Meçaj e nisi rrugën drej biznesit dhe sipërmarrjes në vitin 2003 ku hapi dyqanin e parë të materialeve hidraulike...

Si i ka ndryshuar shkenca dhe teknologjia zakonet e duhanpirësve? Produktet pa tym si zgjidhje për konsumimin e duhanit. Avantazhi që sjellin në shëndet

Teknologjia – bota rrotullohet rreth saj. Ajo ka ndryshuar rrënjësisht jetën tonë në sfera të ndryshme, nga inteligjenca artificiale, te...

Ekuinoksi i Vjeshtës – Kur Do Të Nisë Në Shqipëri

Pas muajve të gjatë e plot diell të verës, ditët duhet të kthehen në normalitetin e tyre. Përveç fillimit të...

Ndotja e Ajrit në Shqipëri 2 Herë më e Lartë se Limitet

Europa po përballet me një “krizë të rëndë të shëndetit publik”, me pothuajse të gjithë njerëzve në kontinent jetojnë në...

Valeriana e Gjelbër – Një Thesar Vitaminash dhe Mineralesh

Sallata valeriana është një bimë që rritet gjatë gjithë vitit dhe bën pjesë në familjen botanike Valerianaceae. Ajo rritet kryesisht...

7 Bimët që Bëjnë Mrekulli Rreth Njeriut

Shëndeti dhe mirëqenia e secilit prej nesh në shtëpi apo edhe në vendet ku punojmë varet nga një sërë faktorësh,...

Rreth 400 mijë njerëz në Shqipëri nuk i përballojnë kostot e një diete të shëndetshme

Rreth 400 mijë njerëz që jetojnë në Shqipëri nuk mund të paguanin një dietë të shëndetshme në vitin 2021, raportoi...

Çfarë Duhet të Dini Për Përdorimin e Rrënjës së Luleradhiqes?

Shumë njerëz i konsiderojnë luleradhiqet si barëra të këqija, që rriten në lëndina e kopshte dhe nxitojnë t’i shfarosin. Por...