Këshilla & Ide

Si të Shmangni Tharjen e Dëmshme të Ajrit nga Ngrohësit Gjatë Dimrit

Me ardhjen e dimrit, ajri në shtëpi thahet me tepri për shkak të përdorimit të pakufizuar të kondicionerëve apo ngrohëve...

Si të ndaloni lëkundjen e lavatriçes gjatë larjes së rrobave – Shkaqet se përse ndodh

Pavarësisht nëse lavatriçja dridhet vazhdimisht kur përdoret ose vetëm gjatë një pjese të caktuar të ciklit, ky është një problem...

Metalet e Rënda Toksike – Tek Cilat Produkte që Përdorim Gjenden

Metalet toksike përbëjnë një kërcënim serioz për shëndetin e trupit dhe trurit të njeriut. Këto substanca gjenden në ushqim, ujë...

Si të Kurseni Energjinë dhe Paratë Gjatë Dimrit

Nëse nuk veproni me zgjuarsi, dimri mund të kthehet në periudhën më të shtrenjtë të vitit, por mos u shqetësoni,...

Çfarë Ndodh Kur Nuk Pastroni Dushin? – Faktorët që ju Rrezikojnë Shëndetin.

Edhe pse dushi është një vend i këndshëm ku lagroni papastërtitë e grumbulluara gjatë ditës, nëse nuk pastrohet rregullisht ai mund...

Si të Testoni Shpërndarjen e Nxehtësisë në Furrën Tuaj?

Kur bëhet fjalë për të pjekur në furrë, temperatura është mjaft e rëndësishme, por po ashtu edhe vendi ku ka...

Mënyra më e Mirë e Ngrirjes së Spinaqit – Plot Vlera Gjatë Gjithë Vitit

Vlerat e shumta të spinaqit me siguri i dini mirë, bashkë me përdorimet e shumta në kuzhinë. Për ata që...

Gabimet në Kuzhinë që Helmojnë Ushqimin

Rreziqet që i kanosen shëndetit tonë e kanë shpesh pikënisjen nga vendi ynë i preferuar, kuzhina. Sado që të përpiqemi...

A Duhet të Shqetësoheni Vërtetë për Letrën e Aluminit?

Letra e aluminit nuk mungon asnjëherë në raftet e kuzhinës. Këtë letër shkëlqyese e përdorim për të mbështjellë çdo gjë...

Kur Humbasin Vlerat e Perimeve – Këshillat e Mira për të Skuqurat, të Zierat apo të Pjekurat

Antioksidantët janë substanca shumë të fuqishme që e mbrojnë organizmin nga sëmundjet e ndryshme. Trupi arrin të prodhojë disa antioksidantë,...

Si të Zhbllokoni Lavamanin Duke Përdorur Uthull dhe Sodë Buke

AgroWeb.org ka përmendur në artikuj të ndryshëm përdorimin e sodës së bukës në pastrimin e shtëpisë. Një nga problemet më...

Në Frigorifer Apo Jo? Cila Është Mënyra e Saktë e Ruajtjes së Arrorëve

Arrorët ofrojnë një sasi të bollshme të lëndëve ushqyese, që fillojnë nga proteinat e deri tek fibrat miqësore për sistemin...

Metodat dhe Sekretet si të Ruani 100% Cilësinë e Miellit në Shtëpi

Ruajtja e miellit duket gjëja më e thjeshtë në botë. Në të vërtetë, është krejt e kundërta. Të gjitha llojet...

Si t’i Ruani Kërpudhat në Mënyrë që ato të Qëndrojnë të Freskëta për më Gjatë

Të njohura për shijen e tyre, kërpudhat janë disa nga përbërësit më të gjithanshëm që mund të keni në kuzhinë....

Mënyrat Ideale për Ruajtjen e Hudhrës në Shtëpi

Hudhra është një zhardhok plot vlera për shëndetin e njeriut. Ajo plotëson shijen e shumë gatimeve të kripura dhe pikante...

Cilat Ushqime Duhen Ruajtur Patjetër në Frigorifer dhe Cilat jo

Ndërsa të gjithë e dimë se ruajtja e produkteve në mjedise të freskëta i bën ato të rrojnë më gjatë,...

Si të Kurseni Energjinë Elektrike – Disa Këshilla Praktike

Kursimi i energjisë tingëllon e vështirë, ndonëse është me të vërtetë një mision i arritshëm. Këtë e pohojnë ekspertët e...

Sa e Rrezikshme Mund të Jetë të Mos e Pastrosh Kurrë Furrën?

Mbas vakteve të bollshme që përgatisni gjatë javës, pastrimi i furrës mund të mos jetë gjëja e parë që ju...

Mënyra e Duhur e Ngrirjes dhe Shkrirjes së Mishit të Grirë

Mishi i grirë është baza e shumë recetave të gatimit në vendet e Ballkanit Perëndimor. Amvisat shqiptare e përdorin atë...

Si të Ruani Ngjyrën e Pantallonave Gjatë Larjes në Lavatriçe

Pantallonat e materialit xhins që rëndom kanë ngjyrë blu, bojëqielli ose të zezë, kanë tendencën të zbehen falë larjes në...

Përdorimet e Veçanta të Niseshtesë – Pluhuri më Praktik në Shtëpinë Tuaj

Niseshteja është një produkt që nuk mungon asnjëherë në raftet e kuzhinës së amvisave shqiptare. Përdorimi kryesor i saj është...