Apnea E Gjumit

Arsyet e Forta pas Lodhjes dhe Depresionit Gjatë Verës – Çfarë Duhet të Bëni

Ndjesia e lodhjes na shoqëron në një pjesë të madhe të jetës. Puna, shkolla, angazhimet familjare dhe miqësore mund të...

Pse nuk ju zë gjumi dhe pse zgjoheni natën – Si të flini të qetë

Gjumi i mirë, i qetë dhe i patrazuar nuk ka të paguar. Megjithatë, me kalimin e moshës të fjeturit për...

Frymëmarrja Nga Goja Mund T’ju Prishë Gjumin – Çfarë Mund Të Bëni

Ekziston një bazë shkencore shumë e fortë që tregon të gjitha efektet e dëmshme të frymëmarrjes me gojë, që nga...

Gjumi I Keq – Pse Ndodh dhe Çfarë Duhet të Bëni

Kur ditës së lodhshme i vjen fundi, dëshira për t’u strukur në krevatin e ngrohtë është e pamposhtur. Por ka...

Dhimbja e Nofullës në Mëngjes – Çfarë Tregon për Shëndetin Tuaj

Ndonjëherë ndodh të përjetoni dhimbje të nofullës nga fjetja në një pozicion të keq, por dhimbja kronike e nofullës në...

Zbuloni Shtatë Arsyet Pse Zgjoheni të Lodhur Nga Gjumi i Natës

Gjumi është një proçes që ndihmon automatikisht çlodhjen e trupit dhe trupit. Ky proçes rigjenerimi mendor dhe fizik zgjat mesatarisht...

Pse Gërhitja Sjell Probleme Shëndetësore më Shumë për Gratë se Burrat

Gërhitja është një problem që prek si burrat ashtu edhe gratë. Ajo ka të bëjë me një vibrim të strukturave...

Sëmundjet Serioze që Mund të Shkaktojë Gërhitja Gjatë Natës

Zhurma karakteristike që një person lëshon kur rrugët e tij të frymëmarrjes bllokohen gjatë gjumit quhet gërhitje. Gërhitja është një...

5 Shenjat Shqetësuese të Gërrhitjes tek Fëmijët

Gjysma e popullësisë së rritur të këtij globi gërrhet, diçka që për ekspertët është mëse normale. Kur vjen puna tek...

Arsyeja e Habitshme Përse Njeriu Humbet Kujtesën

Sa herë na ka ndodhur të harrojmë ku i kemi lënë syzet, pa e kuptuar se i kemi në sy,...

Sa Minuta ju Duhen për të Fjetur – Kur Duhet të Shqetësoheni për Problemet me Gjumin

Momenti që shtrihesh për të fjetur në shumë raste shoqërohet me numërimin e pavullnetshëm të minutave deri sa gjumi të...