Djersitja

Deodoranti pa Alumin apo Antidjersa – Anët e Pozitive dhe Negative të Tyre

Në fillim të viteve 2000, mendohej se alumini në produktet antidjersës lidhej me kancerin e gjirit dhe sëmundjen e Alzheimerit....

Pse Aroma e Trupit Tuaj Ndryshon me Moshën – Si ta Mbani Nën Kontroll

Aroma e lëkurës ka të bëjë me ndërveprimet midis sekrecioneve të gjëndrave të lëkurës (si djersa) dhe baktereve në lëkurë....

Shenjat dhe Simptomat e Stresit të Tepërt

Stresi përshkruhet si një gjendje e rënduar mendore ose emocionale që shkaktohet nga rrethana të caktuara armiqësore. Stresi është një...

Rasti i Djersës si Një Problem Shëndetësor – Disa Këshilla si ta Shmangni

Një nga funksionet primare të djersës është të ulë temperaturën e trupit. Në trupin e njeriut mund të numërohen nga...

Djersitja Gjatë Ngrënies – Çfarë po Përpiqet t’ju Tregojë Trupi?

Ndërsa konsumoni një tas të ngrohtë me supë është normale të ndjeni disa rruaza të vogla djerse të rrjedhin nëpër...

Ushqimet Pikante për më Shumë Freski në Organizëm

Prej shekujsh njerëzimi i ka përdorur ushqimet pikante si një burim freskie. Nuk e lexuat gabim, pasi sipas ekspertëve sekreti...

A Është i Dëmshëm Përdorimi i Antidjersës për Shëndetin Tuaj?

Djersa ka si funksion rregullimin e temperatures së trupit tuaj. Prandaj gjëndrat e djersës, që gjenden në të gjithë trupin,...

Arsyet Shëndetësore Përse Keni Gjithmonë Vapë

Shumë persona vuajnë ndjesinë e vapës së tepërt edhe në rastin kur koha nuk është e ngrohtë. Por sado e...

Kurat Natyrale Kundër Djersitjes së Duarve dhe Këmbëve

Djersitja, sidomos ajo e duarve është gjithmonë e sikletshme, veçanërisht në rastet kur duhet të nxjerrësh në pah anën më...

Pse djersitni gjatë natës në gjumë? – Problemet shëndetësore që e shkaktojnë

Djersitja gjatë natës është një proces që të gjithë e përjetojmë kur temperaturat janë të larta. Por mund të na...

Deodoranti Natyral – Çfarë Duhet të Keni Parasysh kur Blini një të Tillë?

Nuk ka një përkufizim të saktë për një deodorant ose antidjersë natyrale, në përgjithësi kjo ka të bëjë me përbërësit...

Hipohidroza ose Mungesa e Djersës – Cilat Janë Shkaqet dhe Simptomat?

Disa njerëz vuajnë nga një gjendje e rrallë shëndetsore quajtur hipohidrozë, që i pengon ata të djersisin. Edhe pse kjo...

Sa Herë Në Javë Duhet Të Lani Flokët Gjatë Verës?

Flokët janë një shënjestër e lehtë e rrezeve të dëmshme të diellit, pluhurit dhe  faktorëve të tjerë dëmtues që gjenden...