nga AgroWeb më 28 February, 2022

Gurabije Me Sherbet – Të Ëmblat Magjike Të Traditës

Gurabijet janë një ëmbëlsirë e thjeshtë por që përdoren gjërësisht në vendin tonë. Ajo me siguri ka qenë ëmbëlsira më e preferuar për shumë njerëz që kanë kaluar fëmijërinë përpara viteve 90. Ato mund të konsumohen veçmas si biskota por mund të përgatiten edhe me sherbet ku shija e tyre padyshim të magjeps me ëmbëlsinë […]

nga AgroWeb më 7 February, 2018

Tradita e Vezëve të Rrahura – Ëmbëlsi dhe Shëndet Gjithë Ditën

Vezët e rrahura, të ëmbëlsuara me sheqer, bën pjesë ndër traditat e hershme të amvisave shqiptare. Dikur, ato ishin ëmbëlsirat e preferuara që ngazëllenin të vegjëlit gjatë të djelave, kur nënat i përgatisnin si diçka të veçantë për ditën e pushimit. Fëmijët marroseshin për to, një masë kremoze si një re e bardhë, e butë, […]