hidratimi

Gusha e Dhjamosur – Hapat dhe Ushqimet e Duhura për ta Shmangur

Gusha është një pjesë e trupit që kërkon kujdes të vazhdueshëm si për meshkujt ashtu edhe për femrat. Shëndoshja e...

Uji i Ftohtë pas Ngrënies – Tetë Rreziqet për Organizmin

Me rritjen e temperaturave, freskinë e gjejmë tek pijet dhe lëngjet e ftohta. Të gjithë e njohin mirë ndjesinë që...

Kur Uji Bëhet i Rrezikshëm për Shëndetin – Kujdesi që Duhet të Tregoni

Hidratimi është shumë i rëndësishëm për organizmin dhe uji është aleati kryesor i njeriut. Por ka raste kur pirja e...

Përse Nuk Duhet të Pini Kurrë Ujë Duke Qëndruar në Këmbë

Kur të kaplon etja, sytë të erren dhe nuk mendon dot për asgjë tjetër veçse momentin e shijimit të gllënkës...

A Shkakton Shok në Organizëm kur Pini Ujë të Ftohtë

Ndjesia më e mirë e ditëve të nxehta është kur pi një gotë me ujë të ftohtë. Kjo ndjesi nuk...

Përveç Ujit – 6 Këshilla Si të Qëndroni Të Hidratuar Në Këto Ditë Të Nxehta

Tashmë dihet se dielli i nxehtë mund t’i bëjë keq kujtdo, veçanërisht të rinjve ose atyre që djersiten shumë, duke...

Si Të Ulni Temperaturën E Trupit Dhe Të Gjeni Lehtësim Në Këto Ditë Të Nxehta

Zakonisht, hipotalamusi dhe sistemi nervor e mbajnë trupin tuaj në një temperaturë të përshtatshme, por ka raste kur nxehtësia e...

Ngërçi i Gishtave të Këmbës – Pse Ndodh dhe si ta Trajtoni

Dhimbja që shoqëron ngërçin e gishtave të këmbës është aq përvëluese sa duket sikur nuk do të mbarojë kurrë. Ngërçi...

Rëndësia e Hidratimit – Si Ndryshon Trupi Kur Pini Ujë

Hidratimi është një nga elementët thelbësore të një jete të shëndetshme. Çdo ditë trupi ynë humbet 2 deri 3 litra...

Mëngjes i Freskët me Shalqi Dhe Djathë – Shije dhe Shëndet i Mirë

Shalqini është një nga frutat më të mirëpritur dhe të dashur të verës. Mënyra më e përhapur e shijimit të...

Pesë Këshilla si të Përzgjidhni Shalqinin Perfekt e të Ëmbël

Momenti kur pret shalqinin në një ditë të nxehtë vere është thikë me dy presa. Dëshira për zbuluar nuancën e...

Për Shëndetin e Mirë të Stomakut – Mënyrat si të Ndihmoni Tretjen

Çrregullimet me tretjen shkaktohen kryesisht nga ushqyerja e keqe, mungesa e aktivitetit fizik, alergjitë, ose një infeksion. Ato kanë një...

Uji i Ftohtë Kundrejt Ujit të Ambientit – Cili Është më i Mirë për Shëndetin

Uji është shumë i rëndësishëm për shëndetin e njeriut. Ai nevojitet për tretjen e ushqimit, për transportin e ushqyesve në...

Si Të Ngadalësoni Plakjen Dhe Të Zvogëloni Rrezikun E Sëmundjeve Kronike

Një studim i ri të cilit AgroWeb.org iu referua, zbuloi se njerëzit që qëndrojnë të hidratuar duket se janë më...

Efektet e Konsumit të Ujit me Limon Sipas Dietologëve

Me rritjen e temperaturave, konsumi i ujit për të shmangur dehidratimin bëhet edhe më i rëndësishëm. Dhe nëse dëshironi që...

Gabimet që Bëni Kur Filloni Stërvitjen – Këshillat që Duhet t’i Dini

Zakonet para stërvitjes mund të çojnë në rezultate të tmerrshme ose të mahnitshme dhe ju jeni i vetmi që mund...

Ujë me Kastravec dhe Limon – Efektet në Pastrimin e Organizmit

Një nga mënyrat më të mira e të shëndetshme për të nisur ditën është pirja e ujit me kastravec dhe...

Çfarë Ndodh në Organizëm Nëse Hani Një Kastravec në Ditë

Kastravecat janë ndër dhuratat më të mrekullueshme të natyrës. Ky frut është shumë  i rëndësishëm për ushqyerjen tonë. Po, kastraveci...

Sekretet që ju Duhen për të Parandaluar Rrudhat

Shëndeti i lëkurës është po aq i rëndësishëm sa dhe i organeve të tjera të trupit. Me kalimin e viteve...

A Mund të Shtosh në Peshë Prej Ujit me Gaz – Çfarë Duhet të Dini

Uji i gazuar ofron të njëjtat përfitime hidratuese si uji mineral por pasurohet me bulëzat argëtuese që i japin ujit...

Zakonet e të Ushqyerit që Dëmtojnë Shëndetin Tuaj Pas të 60-tave

Pavarësisht nëse sapo keni hyrë në të 60-tat apo i keni mbushur tashmë, trupi juaj pëson shumë ndryshime. Për këtë...