nga AgroWeb më 31 August, 2022

Zbutësit e Rrobave -A Janë Vërtetë Të Dëmshëm Për Shëndetin?

Zbutësit e rrobave filluan të përdoreshin masivisht në mesin e viteve 1900, sepse detergjentët ishin tepër të ashpër me rrobat dhe kjo ishte një mënyrë për t’i zbutur ato. Ata vijojnë të përdoren gjerësisht në ditët e sotme edhe pse me zhvillimin e teknologjisë nuk janë më të nevojshëm. AgroWeb.org ju njeh më poshtë me […]

nga AgroWeb më 20 July, 2022

Pse Nuk Duhet të Përdorni Letrën e Aluminit për Ruajtjen e Ushqimeve

Ashtu si ne kemi nevojë për ajër për të marrë frymë, bakteret kanë gjithashtu nevojë për ajër që të lulëzojnë. Disa baktere si Stafilokoku dhe Bacillus cereus, prodhojnë toksina që nuk shkatërrohen as nga temperaturat e larta gjatë gatimit. Kur një vakt i nxehtë lihet jashtë në temperaturën e dhomës për më shumë se dy […]

nga AgroWeb më 2 March, 2022

Demenca Në Moshën 40-50 Vjeçare – Rreziqet Dhe Shkaqet E Fillimit Të Hershëm

Një person mund të jetojë një jetë të gjatë me mendje të kthjellët dhe memorie të mirë. Megjithatë, tek shumë qytetarë të moshuar vihet re një përkeqësim në humbjen progresive të kujtesës dhe paaftësi për t’u përqendruar. Rrallëherë, demenca prek njerëzit në të 50-at e tyre dhe faktorë të ndryshëm mund të shkaktojnë një gjendje […]

nga AgroWeb më 27 October, 2021

Nëse Jeni Mbi 65 Vjeç Shmangni Konsumin E Këtij Lloj Djathi

Nuk mund ta mohosh se sado i ri të dukesh apo të ndihesh, plakja vjen me sfidat e veta. Dhe kjo mund të nënkuptojë fillimin e ndryshimeve të rëndësishme në aspektin e mirëqenies, përfshirë këtu edhe regjimin tuaj ushqimor. Në veçanti njerëzit mbi 65 vjeç, kanë një rrezik më të lartë të helmimit nga ushqimi. […]

nga AgroWeb më 21 October, 2021

Shkaku Numër Një I Shtimit Në Peshë Sipas Dietogolëve

Sipas dietologëve marrja e tepërt e kalorive është shkaku kryesor i shtimit në peshë. Ata thonë se edhe pse gjenetika luan një rol të rëndësishëm, nëse merrni më shumë kalori sesa digjni, do të shtoni në peshë. Dhe kjo ndodh lehtësisht në ditët e sotme sepse njerëzit konsumojnë më tepër ushqime të përpunuara dhe me […]

nga AgroWeb më 16 August, 2021

Tre Arsye Shëndetësore pse Duhet të Largoni Peshën e Tepërt nga Beli

Fatkeqësisht shëndeti i tepërt tek barku nuk është vetëm një problem që i përket pamjes. Mjekët e konsiderojnë si një nga shqetësimet më të mëdha që mund të çojë në keq funksionime të organizmit. Sipas të dhënave të ISHP për Shqipërinë në vitin 2018 rreth 45% e femrave dhe 53% e meshkujve në shqipëri vuajnë […]